Toto jsme slyšeli tolikrát... Také si myslíte, že kazivost zubů máte v rodině a za zubní kaz mohou sladkosti? A co dítě, to matka přijde o zub?
Mohlo by Vás zajímat:
- Kazivost zubů máme v rodině
- Čistit zuby bezprostředně po jídle se nesmí
- Ideální je čistit zuby před snídaní
- Za zubní kaz mohou sladkosti
- V těhotenství jsem přišla o zuby. Co dítě, to zub
Kazivost zubů máme v rodině...
přítomnost bakterií můžeme ovlivnit
Zubní kaz je nejrozšířenějš chronické infekční onemocnění způsobené kariogenními (kaz tvořícími) bakteriemi ulpívajícími na zubech, které metabolizují cukry (sacharidy, karbohydráty) na kyselinu. Ta postupem času demineralizuje zubní tkáň.
Zubní kaz tedy vzniká dlouhodobým působením kyselého bakteriálního povlaku na povrchu zubu. Výhodou tohoto poznání je fakt, že přítomnost povlaku dokážeme jednoduše kontrolovat a ovlivňovat. Zejména správnou ústní hygienou a pravidelnými kontrolami u zubního lékaře.
Naši předci k tímto vymoženostem přístup neměli. Nesprávnou hygienou a zlozvyky o své zuby přišli častokrát již jako mladí. My v této době své zuby zatracovat k podobnému osudu nemusíme.
dědičnost
Dědičnost ovlivňuje tloušťku a stavbu skloviny, tvar, počet a postavení zubů. Dědičnost tak ovlivňuje kvalitu zubů nepřímo. Zubní zdraví dokážeme ale ovlivnit přímo my, a to naší péči. A díky tomu, že našim potomkům přenášíme správně naučené návyky ústní hygieny, ovlivňujeme stav a zdraví jejich zubů.
Čistit zuby bezprostředně po jídle se nesmí...
po silně kyselém jídle ne
Z hlediska bezpečnosti pro sklovinu a zubní tkáň je jedinou kontraindikací pro čištění zubů přítomnost silně kyselého prostředí v ústech. Konzumace kyselého ovoce, ovocných šťáv, vody nebo čaje s citronovou šťávou, vína, iontových drinků, kolových nápojů, nebo také zvracení a reflux.
To způsobuje povrchové naleptání povrchu skloviny, kdy dochází k její změknutí. Následovným třením štětin kartáčku o povrch zubu stíráte vrstvičku po vrstvičce ze zubní tkáně a oslabujete ji tím.
Proto je potřeba do čištění počkat alespoň 20 minut, kdy neutralizační složky ve slinách kyselinu zneutralizují. Ideálně jim můžete dopomoct výplachem vodou.
po nekyselém jídle ano
Po konzumaci ne kyselého jídla je přímo žádoucí zuby hned očistit od všech možných zbytků potravy, které funguji jako zdroj cukru pro kariogenní bakterie.
Ideální je čistit zuby před snídaní...
Mnoho lidí si čistí zuby ihned po probuzení, před jídlem. Prý proto, aby nespolykali přes noc přemnožené bakterie. Vyčistěním zubů ale tyto bakterie nezmizí. Nadále zůstávají v puse a přes den i v noci je polykáme se slinami.
Zásadní chyba ale vzniká, když si zuby nevyčistí znova po snídani. Po celý den tak mají kariogenní bakterie prostor ke zpracovávaní potravy, vytváření kyselého povlaku a následné demineralizaci. Právě četnost a délka přítomnosti kyselého prostředí v ústech podporuje neustálou demineralizaci zubních tkání.
Proto, když máte ráno nutnost čistit zuby ještě před snídaní, udělejte tak i po ní, abyste si zabezpečili čisté prostředí a ochranu pro sklovinu alespoň do momentu první svačiny.
Za zubní kaz mohou sladkosti...
Sladkosti jsou sice rychlým zdrojem cukru pro kariogenní bakterie, ale samotné bakterie a cukr kaz na zubu nezpůsobí. Kyselý povlak totiž potřebuje čas na demineralizování, aby se mu povedlo rozpustit tolik zubní tkáně, aby došlo k zubnímu kazu.
A zabránit povlaku setrvat na povrchu zubu umíme snadno – zubním kartáčkem, nití a mezizubním kartáčkem.
Zákeřnější umí být právě nesladké mlsání. Kukuřičné křupky, tyčinky, brambůrky. Všechny obsahují složený cukr a jsou extrémně lepivé (nelze je z povrchu zubů snadno dostat a bakterie tak mají mnoho času na zpracování). Proto pozor při výběru svačinek pro nejmenší.
V těhotenství jsem přišla o zuby. Co dítě, to zub...
U každé ženy je průběh těhotenství samozřejmě jiný, jinak náročný. Ale to dítě je v tom skutečně nevinně.
V průběhu těhotenství se přirozeně mění stravovací návyky. Časté pojídaní přes den a třeba i v noci. Ranní nevolnosti, ale třeba i nevolnost při samotném vložení zubního kartáčku do úst. Navíc neustála únava (to se ani i vykonávaní standardní ústní hygieny nechce)...
Všechno vyjmenované má svůj podíl na zvýšení kazivosti zubů, která pak vrcholí do akutních bolestí, ulomených zubů nejčastěji v období kojení, kdy si žena obvykle nedokáže najít čas pro péči o sebe.
Nevynechejte proto pravidelnou prohlídku u svého zubního lékaře a návštěvu dentální hygieny, kde Vám právě s probíhajícími potížemi pomohou nejlépe.