Zubní technik je zdravotník, který vyrábí zubní náhrady, ortodontické léčebné a další pomůcky pro zubní lékařství. Tyto výrobky zhotovuje na základě indikace zubního lékaře nebo ortodontisty.
Je to tzv. nelékařský zdravotnický pracovník (definuje je zákon č. 96/2004 Sb. o nelékařských zdravotních povoláních) jako například praktická sestra, fyzioterapeut, zdravotnický záchranář, atd. Zubní technik pracuje bez odborného dohledu, ale na základě indikace zubního lékaře.
Přepočtený počet úvazků v ČR je aktuálně přibližně 2.600 (přepočtený počet úvazků má více vypovídající hodnotu nežli počet pracovníků v oboru). Mají svou profesní komoru - KZT ČR.
- Co dělá zubní technik?
- Jak se na zubního technika studuje?
- Kde zubní technik pracuje?
- Jaké vlastnosti a dovednosti musí mít zubní technik?
Co dělá zubní technik?
Zhotovuje, upravuje a opravuje všechny druhy stomatologických výrobků - korunky, můstky, snímatelné náhrady, ortodontické pomůcky, dlahy na bělení, atd.
Protože spektrum výrobků je v zubním lékařství opravdu široké, je běžná specializace minimálně na:
fixní náhrady
Fixní náhrady jsou fasety, korunky nebo můstky. Jsou k zubům pevně připevněny a nelze je pacientem sundat. Mohou být vyrobeny z různého materiálu - kovu, pryskyřice nebo keramiky.
Zubní technik je zhotovuje tzv. nepřímou metodou - podle otisku zubů (pomocí klasické otiskovací hmoty v otiskovací lžíci nebo pomocí optického otisku intraorální kamerou). Výroba přímou metodou je pak přímo v ústech (bez zubní laboratoře), což zajišťuje lékař sám (například provizorní korunky) bez pomoci zubní laboratoře.
snímatelné náhrady
Snímatelné náhrady jsou protézy (celkové nebo částečné). Jejich výroba se skládá z několika fází (výroba individuální otiskovací lžíce, skusové šablona, atd.), na nichž se zubní technik podílí.
Jak se na zubního technika studuje?
Aktuálně platí, že je potřeba vystudovat vyšší odbornou školu v oboru diplomovaný zubní technik. Samozřejmě předem je potřeba získat maturitu (na jakékoliv střední škole), jinak není možné vyšší odbornou školu studovat.
Výuka oboru Diplomovaný zubní technik (DZT) trvá tři roky a zahrnuje nejen teorii v oblasti stomatologie, ale také samozřejmě praxi. Tento obor je otvírán v rámci nějaké zdravotnické školy (podívejte se na přehled škol s oborem DZT v ČR). Absolvent oboru Diplomovaný zubní technik má tedy titul DiS. (diplomovaný specialista).
Dříve (do cca roku 2009) zubní technici studovali střední (ne vyšší) zdravotnické školy. Tedy končili své studium maturitou. Dnes takto studují "pouze" asistenti zubního technika.
Kde zubní technik pracuje?
Zubní technik pracuje v zubní laboratoři, proto se mu také někdy říká zubní laborant. V laboratoři ale nehledejte baňky a křivule. Je to obvykle několik místností plných techniky a různých materiálů (podle toho, jaké zubní náhrady daná zubní laboratoř zhotovuje).
V některých laboratořích se zpracovávají (odlévají) kovy, tedy tam najdete pece na vypalování forem a licí zařízení. Někde najdete nejmodernější CAD CAM techniku (počítačem navrhovanou a řízenou techniku), tedy například optické skenery a frézky. Dnes řada laboratoří vlastní i CNC stoje, 3D tiskárny, atd. Většina zubních laboratoří umí vyrábět keramické protetické práce. tedy se neobejdou bez speciálních vypalovacích pecí.
Je to věda a technologická kázeň je nezbytností.
Zubní laboratoř může pracovat samostatně (odděleně od zubních ordinací). Taková zubní laboratoř obvykle vybavuje zakázky od více lékařů (jiných subjektů). Nebo může fungovat v rámci nějaké zubní ordinace (jako její součást).
My ve studiu 32 máme tu výhodu, že přímo součástí našeho pracoviště je i vlastní zubní laboratoř. Díky tomu:
-
máme dokonalou kontrolu nad kvalitou prací
-
můžeme zhotovit protetické práce rychleji a levněji
-
našim pacientům odpadají další návštěvy kvůli výběru barvy, zkouškám prací, …
Jaké vlastnosti a dovednosti musí mít zubní technik?
Za nás ve Studiu 32 platí, že zubní technik by měl:
-
být pečlivý (zubní náhrady mají sloužit dlouhá léta, výrobní postup je potřeba do detailu dodržet)
-
být trpělivý (ve zdravotnictví je ne vždy je vše předvídatelné, lidé nejsou stroje)
-
mít cit pro detail (pracuje se zuby - objekty o velikosti několika milimetrů)
-
mít představivost (tvoří estetiku obličeje pacienta)
-
umět pracovat v týmu (lékař zadává práci, kterou technik realizuje, na konci řetězce má být spokojený pacient...tedy nejde o individualistu)
-
dbát na svou odbornost (tento oboru se jako jakýkoliv jiný rozvíjí, kdo na to nedbá, bude časem "ve středověku")
-
být zručný ( i když jde vlastně o "řemeslo", kterému se lze naučit, je vhodné být šikovný a umět si poradit i v nestandardních situacích
Proto jsou zubní technici často technicky zdatní "hračičkové", kteří ale mají sklon k umění (například jsou to často absolventi základních uměleckých škol).
Tento příspěvek pro Vás připravila Ing. Martina Škrdlantová (hračička se sklonem k umění :-))