Nezbytnou pomůckou dentální hygieny představují mezizubní kartáčky. Věděli jste, že Vám pomohou odstranit až 95% problémů v ústech? Dnes již i v drogerii či supermarketu nalezneme širokou nabídku těchto speciálních kartáčků. Jaký si ale vybrat?
Proč mezuzubní kartáčky používat?
95% problémů v ústech (zubní kaz, zánět dásní, parodontóza) pochází ze špatně vyčištěného mezizubního prostoru. Používání mezizubních kartáčků je proto nezbytné.
místa pro klasický kartáček nedostupná
Klasický zubní kartáček dokáže vyčistit pouze kousací, vnější a vnitřní plochy zubů. Plošky mezi dvěma zuby v místě jejich vzájemného kontaktu jsou i pro ten nejideálnější kartáček špatně přístupné nebo úplně nedostupné. Tomuto prostoru říkáme mezizubní prostor.
nit to nezvládne
Zadní úseky chrupu (od špičáků po moláry) mají mezizubní prostory ve tvaru soudku a proto dentální nit tento prostor nevyčistí. Mezizubní kartáček je nutností také pro pacienty s implantáty, můstky nebo rovnátky. Dokáže vyčistit prostory, kam se klasický zubní kartáček nikdy nedostane.
Jak vybrat ten správný mezizubní kartáček?
Dnes jsou na trhu k dostání tyto pomůcky od mnoha firem. Protože jsou prostory mezi zuby různě široké, vyrábí firmy vždy několik velikostí od nejmenších po největší. Velikosti jsou odlišeny barevností plastových částí kartáčků a každá firma má „svou“ barevnou stupnici velikostí.
Vždy je důležité zvolit správnou velikost mezizubního kartáčku pro určitý mezizubní prostor a doporučenou velikost kartáčku neměnit.
ne příliš malý
Příliš malý kartáček je neúčinný (neodstraní všechen přítomný plak v prostoru) a příliš velký může způsobit poranění dásně, dáseň může časem ustupovat a odhalil by se tak krček zubu.
mezizubní prostor se dá změřit
Velikost mezizubního prostoru (pro každou zubní mezeru zvlášť) je nutno změřit. Některé firmy vyrábí plastové sondy s kalibrací, pomocí které lze i doma správný kartáček vybrat. Vždy je ale lépe nechat si poradit od odborníka – dentální hygienistky. Ta Vám vyzkouší vhodné mezizubní kartáčky přímo v ústech a společně také natrénujete jejich zavádění.
ne příliš levný
Při výběru si dávejte pozor na kartáčky, které jsou dostupné síti drogeriích a supermarketech za podezřele nízké ceny (cca pod 70 Kč za balení 5 ks). Proč? Každý kartáček je skládá z jádra – drátku stočeného do spirály, ve kterém jsou uchycena vlákna. Je-li jádro z nekvalitního materiálu, je příliš silné a mohlo by dojít k poranění mezizubních prostor. Také nekvalitní štětiny se rychle opotřebí.
Tomáš
Ocenil bych, kdyby výrobci začali vyrábět mezizubní kartáčky z rozložitelných materiálů.
Jiri Skrdlant
Díky za zajímavý námět. Možná to výrobce časem napadne. Otázka jen, jestli to jde, uvnitř je jemný drátek, který ale musí být zároveň pevný. Plast by asi nějak nahradit šel. Někdy bývají k dispozici balení, kde jsou jen samotné kartáčky bez plastových držáků, montují se do kovové rukojeti. Tam je plastu minimum.