Čelistní kloub: Jak předejít bolesti a udržet ho zdravý

1 Led

Čelistní kloub (temporomandibulární kloub – zkratka TMK) je jedním z nejdůležitějších a nejvíce zatěžovaných kloubů v lidském těle. Čelistní klouby jsou denně dlouhodobě zatěžovány činnostmi jako je mluvení,  žvýkání, polykání, zívání.

Jak čelistní kloub funguje?

Čelistní kloub spojuje dolní čelist (mandibulu) s lebkou. Jde vlastně o zdvojený kloub, tedy klouby. Dolní čelist totiž spojuje oba (levý i pravý) čelistní klouby. Pohyb v kloubu na jedné straně tedy ovlivňuje pohyb v kloubu na straně druhé.

Čelistní klouby umožňují jak rotační pohyb, tak translační (posuvný) pohyb. Při činnostech, jako je řeč a žvýkání probíhají v obou čelistních kloubech oba tyto pohyby. Jde tedy o kloub párový. Čelistní klouby umožňují otevírání, zavírání úst, pohyb dolní čelisti vpřed a vzad a do stran. Tyto pohyby umožňuje komplikovaná struktura čelistních kloubů, kloubních disků, žvýkacích svalů a svalů obličeje, krku a šíje.

Z čeho se čelistní kloub skládá?

Základními strukturami čelistního kloubu je kloubní hlavice, kloubní jamka a kloubní disk. Kloubní hlavice (caput mandibulae, kondyl) je součást kloubního výběžku (procesus articularis) dolní čelisti, kloubní jamka (fossa mandibularis) je součást spánkové kosti (os temporale). Mezi kloubní hlavicí a kloubní jamkou je vazivový disk (discus articularis). Jde tedy o kloub složený. V přední části kloubní jamky je výběžek (tuberculum articulare), který tvoří jakousi zarážku pro pohyb kloubní hlavice.

Poruchy čelistních kloubů

Poruchy čelistních kloubů (TMD – temporomandibular disorders) se vyskytují poměrně často. Vzhledem k tomu, že jsou oba čelistní klouby spojené dolní čelistí a pohybují se tedy současně, problém v kloubu na jedné straně vždy ovlivní kloub na straně druhé. K poruše v čelistních kloubech nejčastěji dochází z důvodů:

  • Přetížení kloubů. Nejčastější příčinou je vadný skus způsobený ztrátou zubů – stoliček. Čelistní klouby nejsou přizpůsobeny velkému zatížení. Pokud je chrup kompletní, žvýkací síly vyvinuté žvýkacími svaly se přenáší přes stoličky a čelistní kloub tvoří pouze jakousi funkci řízení pohybu dolní čelisti při žvýkání. V okamžiku ztráty stoliček (i jednostranně) začnou být žvýkací síly přenášeny přes čelistní kloub a dojde k poškození struktur kloubu, které nejsou na takové zatížení připravené. Nejčastěji dojde k tzv. luxaci (vysunutí) kloubního disku. To bývá provázeno dočasnou bolestí. Díky této bolesti začneme více zatěžovat zdravou stranu čelistí, což opět vede k přetížení kloubu i na druhé straně. Takováto porucha v čelistních kloubech může způsobit poruchu v oblasti šíjového svalstva, krční páteře a může rozvinout i špatné držení těla.
  • Úrazy. Pád nebo úder do oblasti brady může způsobit zlomeninu kloubního výběžku dolní čelisti nebo poškodit kloubní diskus.
  • Stres. Stres často vede k rozvoji bruxismu (skřípáni zuby). Tato „parafunkce“ (nechtěný zlozvyk) vede rovněž k chronickému přetěžování kloubních struktur a následné poruše v čelistních kloubech.
  • Stav zubního zdraví. K poruchám v čelistních kloubech mohou vést i vady skusu (ortodontické vady), nebo naopak nesprávně vedená ortodontická léčba (léčba zubními rovnátky). K poškození čelistních kloubů může dojít i nesprávně zhotovenými zubními náhradami.

Jaké jsou příznaky poruch čelistních kloubů?

Poruchy čelistních kloubů se projevují zvukově (cvakání, praskání, lupání) v kloubu při pohybech dolní čelisti. Pohyb v čelistním kloubu bývá bolestivý. Bolest se může objevit v oblasti žvýkacích svalů, obličeje, krční páteře. Častým projevem poruch čelistních kloubů bývá bolest hlavy.

Jak mohu předejít poruchám čelistních kloubů?

  • Pečujte o své zubní zdraví. Pravidelné kontroly odhalí problémy s chrupem, které by mohly kloub ovlivnit. Nejčastější příčinou poruch čelistních kloubů je ztráta stoliček. Pokud budete o své zuby pečovat, ke ztrátě nedojde. A pokud již ke ztrátě dojde, zubní lékař může chybějící zuby nahradit.
  • Nepřetěžujte čelistní klouby. Čelistní klouby člověka jsou anatomicky kloubem „všežravce“. Tedy jsou „konstruovány“ pro příjem pestré stravy a ne pro žvýkání žvýkaček.

Když už dojde k poruše v čelistních kloubech…

Léčba poruch čelistních kloubů je komplikovaná a je nezbytné, aby jí vedl odborník. Zubní lékař, který se nespecializuje na léčbu temporomandibulárních poruch, může poskytnout základní informace a odeslat Vás ke specialistovi. Léčba poruch čelistních kloubů zahrnuje:

  • Diagnostiku. Pro přesnou diagnostiku je potřeba pečlivé vyšetření celého stomatognátního (žvýkacího) aparátu (čelistních kloubů, žvýkacích svalů, svalů šíje a krku, krční páteře, zubů, dutiny ústní), RTG vyšetření (většinou CBCT sken), vyšetření magnetickou rezonancí (MRI) a kondylografické vyšetření. Na základě těchto vyšetření specialista navrhne strategii léčby. Léčba může zahrnovat:
  • Úpravu skusu – doplnění chybějících zubů, zhotovení nákusných dlah na odlehčení zátěže na klouby, ortodontickou léčbu (léčbu zubními rovnátky)
  • Fyzioterapii zaměřenou na šíjové svalstvo, krční páteř, žvýkací svaly a svaly krku
  • Psychoterapii a relaxace – příčinou poruch čelistních kloubů bývá často stres
  • Opichy kloubu. Pokud jsou již kloubní struktury závažně poškozeny, aplikace léčiv nebo plazmy pomůže odstranit bolest a přispět k léčbě stomatognátního systému
  • Operace – náhrada kloubu. Závažné poškození čelistního kloubu, které znemožňuje otvírání úst, může být indikací pro kompletní náhradu umělým kloubem

Čelistní kloub je nenahraditelnou součástí našeho těla, a proto je důležité dbát na jeho zdraví. Pokud máte dlouhodobé problémy s kloubem, neváhejte navštívit lékaře nebo specialistu na čelistní poruchy. Včasná diagnostika a správná léčba mohou předejít závažnějším komplikacím.

Tento odborný příspěvek pro Vás připravil MUDr. Jiří Škrdlant, vedoucí lékař týmu Studia 32

Zanechte komentář

Pod Sychrovem I 83

101 00 Praha 10 Michle

+420 271 751 631

Objednejte se již dnes!

Ordinační doba

PO-ČT 8-17, PÁ 8-12

Napiště nám

recepce@studio32.cz
css.php