Inlay, onlay, overlay jsou názvy pro náhradu části zubu, která je k zubu pevně ukotvena. Částečně nebo zcela kryjí kousací plošku zubu, nahrazují chybějící části zubu a chrání zub před prasknutím, nebo nadměrným opotřebením. Nejvhodnějším materiálem pro zhotovení inlayí, onlayí, overlayí je keramika, která zajistí přesnost, dlouhodobou životnost a estetiku.
Jaký je rozdíl mezi inlayí, onlayí a overlayí?
Inlay je laboratorně zhotovená výplň, která je pomocí speciálního lepidla fixována do defektu v korunce zubu. Inalye využíváme tehdy, pokud z nějakého důvodu již nelze zub rekonstruovat – dostavit z kompozitního materiálu přímo v ústech. Důvodem může být příliš velký rozsah defektu, kde kompozitní materiál nestačí svou pevností, nebo případy, kdy pro nepříznivý tvar zubu není technicky možné zhotovit výplň přímo v ústech.
Onlay se od inlaye liší rozsahem, kryje totiž větší část kousací plošky zubu.
Overlay pak kryje kompletně celou kousací plošku zubu. Overlay se používá v případech, kdy je potřeba předejít prasknutí zubu (typicky u zubu po ošetření kořenových kanálků), nebo rekonstruovat kompletně celou kousací plošku zubu (typicky při nadměrném opotřebení – abrazi – zubů).
Na jaké zuby lze inlay, onlay, overlay zhotovit?
Tyto výrobky jsou určeny pro ošetření postranních zubů. Tedy stoliček a třenových zubů (sedmičky, šestky, pětky, čtyřky obou čelistí). Inlay, onlay, overay nelze zhotovit na přední zuby v rozsahu špičáků a řezáků. Na tyto přední zuby se používají tzv. estetické fasety.
Čím se inlay, onlay, overlay liší od korunky?
Klasická korunka kryje celou část zubu, která je nad dásní. Okraj korunky je buď v úrovni dásně, v některých případech zasahuje i pod dáseň.
Inlay (podobně jako onlay) nahrazuje pouze chybějící, většinou kazem destruovanou, část zubu. Overlay jednak nahrazuje chybějící část zubu a také kryje kompletně celou kousací plošku zubu.
Abychom mohli korunku, inlay, onlay, nebo overlay vyrobit a fixovat na zub, musíme pro tento výrobek nejprve vytvořit místo. V případě korunky je potřeba obrousit ze zubu 50% až 90% tkání z jeho původní korunky. V případě overlaye nebo onlaye musíme obrousit pouze 30% až 60%, v případě inlaye pouze 15% až 30%. Pro výrobky typu inlay, onlay, overlay tedy musíme preparovat (brousit) méně. Čím méně zub obrousíme, tím lepší má prognózu (déle vydrží v ústech). To je potvrzeno mnoha studiemi.
Korunky je tedy ideální zhotovit pouze na zuby, které již jsou z předešlých ošetření na korunku obroušeny. V ostatních případech bývá preferována výroba inlaye, onlaye nebo overlaye.
I když se může zdát, že výrobky typu inlay, onlay, overlay mají jednoznačnou výhodu proti korunkám, není tomu tak vždy. Těmito výrobky mnohdy nelze dosáhnout uspokojivého estetického výsledku, zejména na horních čtyřkách a pětkách. Výrobky typu inlay, onlay, overlay také předpokládají perfektní hygienu dutiny ústní. Důvod je ten, že tyto výrobky, na rozdíl od korunky, nepřekrývají celý zub a nekrytá část zubu se může při nedokonalém čištění zkazit.
Jaké materiály se používají na výrobu inlayí, onlayí, overlayí?
Inlaye, onlaye, overlaye se vyrábí většinou z lithium – disilikátové keramiky. Jde o velmi pevný, houževnatý a při tom esteticky perfektní keramický materiál. I přes svůj název je biokompatibilní a nezpůsobuje žádné alergické či jiné reakce.
Ve velmi omezených případech je potřeba pro výrobu inlaye, onlaye nebo overlaye použít kov. Důvodem jsou příliš velké síly při skusu zubů, většinou u pacientů, kteří trpí tzv. bruxismem (skřípáním zuby). V těchto případech i velmi pevná keramika nevydrží a praská. Používá se chrom – kobaltová slitina bez obsahu niklu, v případech eventuálních alergií pak zlato – platinovou slitina.
Jak výroba inlaye, onlaye, overlaye probíhá?
K výrobě keramických výrobků inlay, onlay, overlay může být použito několik postupů.
Ošetření je prováděno v lokální anestesii a je bezbolestné. Použití lokální anestezie je bezpečné, neinvazivní a má minimum nežádoucích účinků. Nejdříve je potřeba odstranit veškeré zubním kazem zasažené tkáně korunky zubu a napreparovat (obrousit) zub do vhodného tvaru. Následují dvě možnosti.
- Pomocí speciálního 3D skeneru se provede optický otisk (skenování) napreparovaného zubu. Otisk je počítačem zpracován. Následně je v zubní laboratoři pomocí špičkového 3D softwaru podle tvaru okolních zubů automaticky navržen přesný výrobek který zubní technici individualizují. Následuje výroba počítačem řízenou frézkou, která onlay, onlay, overlay zhotoví. Výrobek se vyzkouší v ústech, dále dobarví speciálním postupem a krystalizuje (vypálí) v počítačem řízené peci. Během 2-3 hodin odchází pacient z ordinace s hotovým výrobkem v ústech.
- Když lékař nedisponuje technologií pro optické otiskování, je nutné otiskovat pomocí klasických otiskovacích hmot. V zubní labotaroři si na jeho základě zhotoví model a dle modelu pak zhotoví náhradu. Tento postup většinou pár dní zabere, tedy pacient neodchází hned s hotovým výrobkem (musí do ordinace přijít ještě jednou).
My ve Studiu 32 používáme technologii Cerec. Jde o špičkovou unikátní počítačovou technologii (tzv. CAD-CAM), která umožňuje zhotovit inlay, onlay nebo overlay během jedné návštěvy. Pacient tak odchází s již definitivním výrobkem v ústech a nemá žádná omezení. Materiály používané systémem Cerec (IPS e.max) jsou biokompatibilní a vysoce estetické. Vyrábí je přední výrobci dentálních materiálů za přísně určených podmínek zpracování. Každý bloček materiálu je označen čárovým kódem, který přesně určuje jeho původ a vlastnosti. Je tak zajištěna nekompromisní přesnost a kvalita výroby.
Výrobky typu inlay, onlay, overlay je vždy nezbytné k zubu fixovat pomocí moderních tzv. adhezivních materiálů. Jejich použití vyžaduje striktně dodržet technologickou kázeň. Základním požadavkem při použití těchto moderních materiálů je naprosté sucho. Z toho důvodu se fixace provádí za použití tzv. koferdamu. Koferdam je gumová blána, která je fixována pomocí speciálních spon na zuby. Nasazení blány umožňuje utěsnění a izolaci pracovního pole před zatékáním tekutin z úst do místa výkonu.
autor: MUDr. Jiří Škrdlant