Pachy jsou základním vodítkem při vytváření a zachování sociálních vazeb a ovlivňují náš společenský život v mnohých směrech. Halitóza (zápach z úst) je tedy sociálním problémem. V tomto článku se dozvíte:
- co je halitóza a její typy
- její výskyt (epidemiologie) a historie
- co způsobuje halitózu (etologie)
- jak poznáte, že máte halitózu
- jak se zbavit halitózy
- typy, jak taktně upozornit na něčí špatný dech
Co je to vlastně halitóza?
Halitóza je obecný termín používaný k definování nepříjemného nebo nevábného zápachu vycházejícího z dechu bez ohledu na to, zda zápach pochází z úst nebo jiného zdroje. Výraz pochází z latinského halitus- dech a –osis– nemoc.
Výskyt a historie
Zmínky o nevábném dechu byly nalezeny již na papyrusových rukopisech z roku 1550 před naším letopočtem. Křesťani si zápach z úst spojovali s ďáblem a hříchy. Islámská literatura o stomatologii z roku 850 doporučovala používat siwak (přírodní kartáček na zuby z kořene nebo větvičky stromu Salvadora Persica, užívaný pro ústní a zubní hygienu již tisíce let). Hinduisté zase považují ústa za vstupní bránu těla a trvají proto na udržování čistých úst a to čištěním zubů, škrabáním jazyka a používáním ústní vody.
Typy halitózy
Halitózu rozdělujeme do tří kategorií: pravá halitóza, pseudohalitóza a halitofobie.
Pravou halitózu definuje skutečně se vyskytující zápach zjistitelný řadou metod. Sami však často svůj orální problém nevnímáme, protože vlastní hodnocení zápachu je krajně nespolehlivé a o halitóze se tak obvykle dozvídáme od druhé osoby.
Jestliže žádný zjevný zápach není okolím vnímán, ale jsme přesvědčeni, že existuje, mluvíme o pseudohalitóze. Pokud však po léčbě pravé halitózy nebo diagnóze pseudohalitózy stále neopouštíme myšlenku, že náš dech zapáchá, mluvíme již o halitofobii. Ta je regulérní psychiatrickou nemocí a vyžaduje adekvátní odbornou léčbu léčbu.
Halitóza může být za určitých okolností přechodná, fyziologická (normální). To zahrnuje ranní dech, dech kuřáků, konzumaci určitých jídel jako česnek, cibule, koření, zelí, atd., půst, hladovku nebo diety s nízkým obsahem cukru.
U zhruba 90% pacientů trpících dlouhodobým špatným dechem je původcem vzniku obtíží ústní dutina.
Příčinou jsou hlavně těkavé sloučeniny síry (jako sirovodík, dimetylsulfid, dimetyltrisulfid a metylmerkaptan), které jsou spojovány s parodontálními onemocněními. Dominantním místem tvorby těchto sloučenin a zdrojem halitózy obecně je hřbet jazyka. K výslednému zapáchajícímu dechu pak výrazně přispívá i špatná ústní hygiena, zubní kaz, onemocnění parodontu zejména pak parodontitida, snížená produkce slin, neopečovávané fixní či snímatelné zubní náhrady a jiné infekce dutiny ústní. Náprava těchto obtíží je však možná.
K příčinám, které nepocházejí z ústní dutiny pak řadíme:
- gastrointestinální onemocnění
- infekce nebo malignita v dýchacím traktu
- chronická sinusitida a tonzilitida
- žaludek, střevo, játra nebo ledviny postižené systémovými onemocněními.
Jak poznáte, že máte halitózu?
Hlavním problémem halitózy je to, že často jediná osoba, která si problému nevšimne, je postižená osoba. Často jediný způsob, jak se o tom dozvědět je, když to někdo okomentuje. Většina lidí je však příliš zdvořilá na to, aby komentovala zápach z úst jiné osoby. Možná se budete muset spolehnout na člena rodiny nebo blízkého přítele, aby byl upřímný a řekl vám, zda máte špatný dech. Můžete se zeptat svého zubaře / dentální hygienistky, až budete příště na prohlídce. Odborník bude obvykle schopen říci, zda máte špatný dech a může Vás na to sám upozornit.
Nebo si sami můžete provést jednoduchý test. Spojte dlaně do tzv. misky a přiložte je k ústům, vydýchněte a nadýchněte se nosem. Anebo si olízněte vnitřní stranu zápěstí. Počkejte několik sekund, než sliny uschnou. Poté přivoňte k olízané části zápěstí. Pokud zaznamenáte nepříjemný zápach, pravděpodobně budete mít špatný dech.
Jak se zbavit halitózy
Tak jako u všech potíží je snadnější se jim vyhýbat, než je řešit. Když zjistíte, že na špatný dech opravdu trpíte, můžete si pomoci několika způsoby:
- správná domácí ústní hygiena – pravidelní čištění zubů a to i mezizubních prostorů vhodnou mezizubní pomůckou (nit, mezizubní kartáček, atd.)
- čištění jazyka – mechanické očištění povlaku na hřbetu jazyka škrabkou nebo kartáčkem
- ústní voda ideálně bez obsahu alkoholu. Její účinek bude nejlepší po předcházející mechanické očistě všech povrchů zubů a jazyka. Dávejte si však pozor na její dlouhodobé používání, kdy u vod s obsahem chlorhexidinu dochází ke ztrátě chuti a ke zbarvení zubů.
- žvýkačka nebo mentolka – přes den si nejlépe a rychle pomůžete zvýšením produkce slin a to žvýkáním žvýkačky po dobu 1 minuty, cucáním mentolky bez cukru nebo napitím se čisté vody
- zkontrolujte v jakém stavu je Vaše zubní náhrada a důkladně ji vyčistěte
- choďte na pravidelné preventivní prohlídky k zubními lékaři a nechte si své zuby profesionálně vyčistit na dentální hygieně
Typy, jak někoho upozornit na špatný dech
Není vůbec neobvyklé mít v okolí někoho, komu páchne z úst. Docela obtížným oříškem je pak ale způsob, jakým to dané osobě (manželovi, partnerovi, rodičovi, tchýni, kolegovi, …) říct.
- Nabídněte mu/jí žvýkačku, mentolku.
- Než se rozhodnete oslovit danou osobu s problémem, zvažte, v jak blízkém vztahu jste a jak závažný a častý jeho/její problém je.
- Vyberte vhodný čas a místo – ideálně stranou od společnosti jiných lidí (v soukromí, když nespěcháte a máte klid na rozhovor).
- Místo toho, abyste přímo zmínili problém, zeptejte se, zda v poslední době nepozorovali změnu v dechu.
- Můžete se zmínit, že jste si všimli změny v jejich dechu a že Vás nedávno trápily stejné potíže (můžete popsat, jak jste problém řešili)
- Pokud se na přímou konfrontaci necítíte, můžete zanechat vzkaz, prostředek na osvěžení dechu nebo zaslat webový odkaz, který ho/ji odkáže na tento nebo jiný článek s referencí na špatný dech.