Deep scaling – hloubkové čištění zubů léčí parodontitidu

4 Úno
hloubkové čištění zubů - deep scaling

Pokud čelíte potížím s krvácením dásní, zápachem z úst nebo dokonce viklavosti zubů, s největší pravděpodobností Vám po vyšetření u zubního lékaře byla doporučena léčba onemocnění parodontu – závěsného aparátu zubů. Jednou ze zásadních fází této léčby je i ošetření zvané deep scaling, jinak hloubkové čištění nebo uzavřená kyretáž.

Kdy a proč se deep scaling provádí?

Mezi nejčastější onemocnění parodontu patří zánět parodontu a tedy parodontitida (zastarale parodontóza). Při ní jsou káně parodontu (dásně, alveolární kost, cement pokrývající povrch kořene zubu a systém vláken kotvící zub do kosti) postiženy zánětem. Zánět způsobily infekční nánosy bakteriálního povlaku a kamene. Cílem léčby parodontitidy je snížení bakteriální zátěže odstraněním infekčních ložisk, které se provádí právě hloubkovým čištěním (deep scaling).

parodontologické vyšetření

Samotnému ošetření předchází kompletní parodontologické vyšetření, kdy hygienistka:

  • změří u každého zubu hloubku parodontálních chobotů na 6 místech kolem zubu
  • vyšetří krvácení dásní
  • odebere vzorky tekutiny z parodontálních chobotů
  • ze vzorků jsou ve specializované laboratoři identifikovány bakterie a jejich citlivost na antibiotika.

stanovení diagnózy a plánu léčby

Na základě výsledků vyšetření stanoví zubní lékař diagnózu a sestaví plán parodontologické léčby.

Klíčová je spolupráce mezi celým týmem (zubní lékař – dentální hygienistka – sestřička) a pacientem, tedy Vámi.

Přínosy deep scalingu

Deep scaling může vyřešit:

  • Problémy se zápachem z úst – pokud je zdrojem zápachu z úst špatná hygiena, infekční bakteriální nános v podobě povlaků a zubního kamene, pak odstraněním těchto příčin odstraníme souběžně i nepříjemný zápach z úst.
  • Zlepšení celkového zdraví – stav ústního zdraví ovlivňuje i zdraví celého organismu. Odstranění infekčních ložisek z úst snižuje taky množství bakterií kolujících v krevním oběhu.
  • Prevence ztráty zubů – v době nových řešení je tvrzení, že parodontitida znamená automaticky ztrátu zubů, zcela omylné. Udržováním ústního zdraví je možný si zuby uchovat funkční a stabilní.

Jak probíhá ošetření deep scaling?

Dentální hygienistka/hygienista velmi detailně odstraní všechen zubní kámen a to nejen zubní kámen viditelný – nad okrajem dásní, ale hlavně zubní kámen, který je skryt pod dásněmi. Tento výkon je možné provádět dvěma způsoby.

Samotné čištění se děje v několika 60-90minutových návštěvách, v závislosti od rozsahu a stupně postižení. Zpravidla jsou však zuby čištěné po jednotlivých kvadrantech – ½ jedné čelisti, tedy 1/4 úst (proto kvadrantová terapie). Návštěvy jsou plánované tak, aby se čištění provedlo během jednoho týdne.

Tradiční deep scaling (hloubkové čištění)

  1. Lokální anestezie – zubní lékař aplikuje lokální anestetikum na znecitlivění ošetřované oblasti, takže ošetření není bolestivé.
  2. Čištění povrchu kořenů zubů – dentální hygienistka/ta zub po zubu odstraňuje velmi detailně všechen zubní kámen a zubní povlak, a to nejen zubní kámen viditelný (nad okrajem dásní), ale hlavně zubní kámen, který je skryt pod dásněmi. Používá speciální ruční nástroje určené pro práci pod dásní a ultrazvukové scalery.
  3. Hlazení povrchu kořenů – po odstranění nánosů je potřeba kvůli hojení a profylaxi povrch kořene zahladit.

Pokud jsou parodontální choboty příliš hluboké, je někdy nutné doplnit léčbu chirurgickými výkony, tzv. lalokovými operacemi. Při těchto operacích jsou zubním lékařem očištěny kořeny jednotlivých zubů po odklopení dásní pod přímou kontrolou zraku.

Laserem asistované ošetření parodontu

Tento způsob ošetření je rovněž prováděn v místním injekčním znecitlivění. Jde o subgingivální ošetření – čistění povrchu kořene zubu pod úrovní dásně, kdy se pomocí laseru velmi efektivně a při tom šetrně odstraňují infikované vrstvy epitelu (povrchová vrstva dásně) parodontálního chobotu, infekční mikrobiální plak a zubní kámen z povrchu kořene zubu.

Díky selektivnímu odstranění nemocné tkáně a bakterií v parodontálním chobotu zůstává zdravá tkáň neporušená. Výsadou laserového ošetření je snadné dosažení i běžně nedostupných míst, jakými jsou úzké a hluboké parodontální choboty a složité tvary povrchu kořenů zubů. Léčbu již není nutné doplňovat chirurgickými výkony. To vede k snížení nepohodlí po ošetření a rychlejšímu zotavení a hojení tkání.

Jako často je hloubkové čištění potřebné absolvovat?

Ideálně jenom jednou. Po kompletním vyčištění, udržování správné ústní hygieny a pravidelných recallech (systém pravidelných udržovacích návštěv dentální hygieny), lze udržovat úspěšný výsledek léčby a zachovat tak ústní zdraví bez další potřeby deep scalingu.

Jaké nepříjemnosti mohou ošetření provázet?

  • Krvácení – hloubkové čištění je zásah i do měkkých tkání, které mohou být nateklé a hodně prokrvené, drobné krvácení je proto normálním jevem.
  • Citlivost dásní – po odeznění anestezie se u někoho může objevovat citlivost až bolestivost dásní. Je důležité se těmto místem nevyhýbat při domácí ústní hygieně. Na potlačení citlivosti je vhodné užít analgetikum nebo nanést na citlivé místo znecitlivující gel nebo sprej.
  • Ustoupená dáseň / odhalené krčky / gingivální recesus – zanícená dáseň je nateklá a často tak pokrývá zub i na místech, kde již nemá oporu v kosti, která byla zánětem poškozena. Po zahojení zánětu se tak zdravá dáseň stáhne na úroveň zbylé kosti.
  • Citlivé zuby – problém citlivých zubů / krčků se pojí s ustoupenou dásní, která již nekryje povrch krčků a kořenů. Problém snadno řeší pasty a přípravky na citlivé zuby.
  • Infekce – velké množství bakterií může u podrážděné tkáně způsobit infekci, které předcházíme právě užíváním stanovených antibiotik a přípravků.

Domácí péče po výkonu

Po výkonu jsou předepsána podle zjištěné citlivosti bakterií antibiotika. Užíváte je přibližně 1 až 2 týdny. Na bakterie se tak působí komplexně. V dutině ústní jim omezujeme jejich životní prostor a pomocí antibiotik jim znemožňujeme přežití v dásních.

Domácí péče znamená pravidelné a správně prováděné čistění zubů a masáž dásní. Správnou techniku čistění zubů Vás musí naučit dentální hygienistka. Nelze ji vyčíst z knížek či z letáků. Každý máme jiný chrup a pomůcek dentální hygieny je také velké množství. Jedině profesionál – dentální hygienistka / hygienista – pro Vás vybere tu správnou techniku a pomůcky. Domácí péče je nezbytná, doplňuje komplexní léčbu.

Tento odborný příspěvek pro Vás připravila dentální hygienistka Bc. Katarína Struháriková a odborný tým Studia 32.

Nečekejte, až parodontitida způsobí nevratné poškození ašeho chrupu! Čím dříve zahájíte léčbu, tím větší je šance zachovat vaše zuby zdravé a pevné.

📅 Objednejte se na konzultaci ještě dnes!
☎️ Zavolejte nám nebo si rezervujte termín online a udělejte první krok k zdravějším dásním a svěžímu dechu

 

 

Zanechte komentář

Pod Sychrovem I 83

101 00 Praha 10 Michle

+420 271 751 631

Objednejte se již dnes!

Ordinační doba

PO-ČT 8-17, PÁ 8-12

Napiště nám

recepce@studio32.cz
css.php