Afty, opary a zanícené koutky nejsou jenom nepříjemnou záležitostí, která výrazně snižuje naši celkovou pohodu a komfort. Patří k nejčastějším infekčním onemocněním ústních sliznic u lidí každého věku i pohlaví. Jak na ně vyzrát?
Zánět ústní sliznice
Afty a opary řadíme k zánětlivým onemocněním sliznice ústní dutiny – k tzv. stomatitidám. Stomatitida (z lat. stoma- ústní otvor, -itis- zánět) je akutní nebo chronický zánět sliznice ústní dutiny vyvolaný jejím poškozením a to nejčastěji mikroorganismy nebo dalšími faktory s následnou infekcí.
V ústech se přirozeně vyskytuje asi 300 druhů bakterií, virů a kvasinek. Jestliže dojde k rozhození rovnováhy, vznikne nezdravé prostředí vhodné pro vytvoření zánětu s rozmanitými projevy – afty, vřídky, začervenání, povlaky.
Co způsobuje stomatitidu?
Nejčastějšími původci stomatitidy jsou plísně, bakterie a viry, tedy infekce mikroorganismy.
Plísně způsobují kandidózy (tzv. soor a zanícené koutky – stomatitis angularis). Přemnožení kvasinek Candida albicans způsobuje mykotickou infekci postihující sliznice dutiny ústní i hltanu – orofaryngeální kandidózu. Vyskytuje se zejména u lidí s oslabeným imunitním systémem, s diabetem, u malých dětí, u pacientů s protézou. Infekce plísněmi mají velmi odlišné projevy, pro všechny je ale typický stíratelný bílý povlak.
Výkyvy zdravé bakteriální flóry mohou občas způsobovat nespecifické záněty. Nespecifické bakteriální záněty se častěji objevují u lidí s oslabenou imunitou nebo nedostatečnou ústní hygienou, a také při zvýšeném příjmu tzv. zkvasitelných cukrů. Specifické bakteriální záněty jsou způsobeny různými infekcemi (např. tuberkulóza, syfilis či kapavka).
Viry způsobující opary na rtech, dásních, někdy i tvářích. Jde především o herpesviry Herpes simplex I., vericella zoster
Další možné příčiny stomatitidy:
- alergické reakce, např. na různé druhy potravin, materiál protéz, prostředky ústní hygieny nebo léky (např. antibiotika)
- zubní plak, zubní kaz
- popáleniny, způsobené např. horkým jídlem nebo nápojem
- nedostatek vitaminu A, B nebo C, železa nebo kyseliny listové
- otravy a poškození (např. nikotinem, alkoholem či kovy)
- suchá sliznice dutiny ústní (především ve stáří, po dobu chemoterapie),
- podráždění a poranění – špatně doléhající zubní protézy nebo rovnátka, ostré hrany zubů, poranění při žvýkání či kousání, tvrdé zubní kartáčky
- hormonální výkyvy, např. v pubertě, těhotenství nebo v období přechodu.
Jaké projevy může mít stomatitida?
Záněty ústní sliznice mohou být akutní nebo chronické. Stomatitida může mít následující projevy:
- afty (aftózní stomatitida) – bíle pokryté, bolestivé defekty sliznice dutiny ústní olemované červeným dvorcem, které se mohou objevovat ojediněle, případně ve shlucích. Vznikají při poklesu imunity, stresu, mechanickém nebo chemickém podráždění nebo zcela spontánně
- opar (herpetická stomatitida) – puchýře naplněné tekutinou, které praskají, vytváří se eroze a následně stroupek. Vyskytuje se samostatně v různých velikostech, na a v okolí rtů, nosu, tvářích, ojediněle u očí
- zanícené ústní koutky (stomatitis angularis) – bakteriální nebo kvasinková infekce způsobená špatnou hygienou, zlozvyky, nedostatkem vitamínu B2, železa, anémií nebo cukrovkou. V koutků vznikají trhlinky a rýhy, kam se snadno usazují kvasinky nebo bakterie. Koutek mokvá, pálí, vytváří se stroupek a nehojí se tak snadno.
- kontaktní stomatitida – způsobená alergickou reakcí – zarudnutí, otoky, pálení a bolest sliznic a dásní, obzvláště v případě konzumace horkých, kyselých nebo ostrých jídel
- zvýšená nebo snížená tvorba slin
- povlaky
- zápach z úst – způsobený nedostatkem slin, povlakem, kvasinkovou nebo bakteriální infekcí,
- krvácení.
Léčba
Při stomatitidě zubní lékař nejdříve postižená místa vyšetří, jak anamnesticky, tak i klinicky. Případně může provést výtěr nebo odběr vzorku tkáně kvůli rozboru v laboratoři. Teprve po stanovení diagnózy je možné zvolit správný způsob léčby.
Pomohou léky nebo speciální přípravky
U zánětu virového původu může lékař předepsat virostatika, při bakteriální infekci zase antibiotika. K podpoře léčby pomáhají také antiseptické, dezinfekční nebo stahující (adstringentní) prostředky ve formě pastilek, ústních vod, gelů. Také laserové ošetření aftů a oparů se díky svým hluboko dezinfekčním účinkům osvědčilo jako velice efektivní způsob léčby.
Odstranění příčiny zánětu
V každém případě by se člověk měl snažit o potlačení či úplné odstranění příčiny zánětu, (např. tlak protézy, užívání tabákových produktů, konzumace alkoholu). Jelikož bohužel není známá jasná příčina vzniku aft, není možné afty zcela léčit, jenom potlačovat symptomy a urychlit hojení.