Jak vyzrát na afty, opary a zanícené koutky

30 Pro

Afty, opary a zanícené koutky nejsou jenom nepříjemnou záležitostí, která výrazně snižuje naši celkovou pohodu a komfort. Patří k nejčastějším infekčním onemocněním ústních sliznic u lidí každého věku i pohlaví. Jak na ně vyzrát?

Zánět ústní sliznice

Afty a opary řadíme k zánětlivým onemocněním sliznice ústní dutiny – k tzv. stomatitidám. Stomatitida (z lat. stoma- ústní otvor, -itis- zánět)  je akutní nebo chronický zánět sliznice ústní dutiny vyvolaný jejím poškozením a to nejčastěji mikroorganismy nebo dalšími faktory s následnou infekcí.

V ústech se  přirozeně vyskytuje asi 300 druhů bakterií, virů a kvasinek. Jestliže dojde k rozhození rovnováhy, vznikne nezdravé prostředí vhodné pro vytvoření zánětu s rozmanitými projevy – afty, vřídky, začervenání, povlaky.

Co způsobuje stomatitidu?

Nejčastějšími původci stomatitidy jsou plísně, bakterie a viry, tedy infekce mikroorganismy.

Plísně způsobují kandidózy (tzv. soor a zanícené koutky – stomatitis angularis). Přemnožení kvasinek Candida albicans způsobuje mykotickou infekci postihující sliznice dutiny ústní i hltanu – orofaryngeální kandidózu. Vyskytuje se zejména u lidí s oslabeným imunitním systémem, s diabetem,  u malých dětí, u pacientů s protézou.  Infekce plísněmi mají velmi odlišné projevy, pro všechny je ale typický stíratelný bílý povlak.

Výkyvy zdravé bakteriální flóry mohou občas způsobovat nespecifické záněty. Nespecifické bakteriální záněty se častěji objevují u lidí s oslabenou imunitou nebo nedostatečnou ústní hygienou, a také při zvýšeném příjmu tzv. zkvasitelných cukrů. Specifické bakteriální záněty jsou způsobeny různými infekcemi (např. tuberkulóza, syfilis či kapavka).

Viry způsobující opary na rtech, dásních, někdy i tvářích. Jde především o herpesviry Herpes simplex I., vericella zoster

Další možné příčiny stomatitidy:

  • alergické reakce, např. na různé druhy potravin, materiál protéz, prostředky ústní hygieny nebo léky (např. antibiotika)
  • zubní plak, zubní kaz
  • popáleniny, způsobené např. horkým jídlem nebo nápojem
  • nedostatek vitaminu A, B nebo C, železa nebo kyseliny listové
  • otravy a poškození (např. nikotinem, alkoholem či kovy)
  • suchá sliznice dutiny ústní (především ve stáří, po dobu chemoterapie),
  • podráždění a poranění – špatně doléhající zubní protézy nebo rovnátka, ostré hrany zubů, poranění při žvýkání či kousání, tvrdé zubní kartáčky
  • hormonální výkyvy, např. v pubertě, těhotenství nebo v období přechodu.

Jaké projevy může mít stomatitida?

Záněty ústní sliznice mohou být akutní nebo chronické. Stomatitida může mít následující projevy:

  • afty (aftózní stomatitida) – bíle pokryté, bolestivé defekty sliznice dutiny ústní olemované červeným dvorcem, které se mohou objevovat ojediněle, případně ve shlucích. Vznikají při poklesu imunity, stresu, mechanickém nebo chemickém podráždění nebo zcela spontánně
  • opar (herpetická stomatitida) puchýře naplněné tekutinou, které praskají, vytváří se eroze a následně stroupek. Vyskytuje se samostatně v různých velikostech, na a v okolí rtů, nosu, tvářích, ojediněle u očí
  • zanícené ústní koutky (stomatitis angularis) bakteriální nebo kvasinková infekce způsobená špatnou hygienou, zlozvyky, nedostatkem vitamínu B2, železa, anémií nebo cukrovkou. V koutků vznikají trhlinky a rýhy, kam se snadno usazují kvasinky nebo bakterie. Koutek mokvá, pálí, vytváří se stroupek a nehojí se tak snadno.
  • kontaktní stomatitida – způsobená alergickou reakcí – zarudnutí, otoky, pálení a bolest sliznic a dásní, obzvláště v případě konzumace horkých, kyselých nebo ostrých jídel
  • zvýšená nebo snížená tvorba slin
  • povlaky
  • zápach z úst – způsobený nedostatkem slin, povlakem, kvasinkovou nebo bakteriální infekcí,
  • krvácení.

Léčba

Při stomatitidě zubní lékař nejdříve postižená místa vyšetří, jak anamnesticky, tak i klinicky. Případně může provést výtěr nebo odběr vzorku tkáně kvůli rozboru v laboratoři. Teprve po stanovení  diagnózy je možné zvolit správný způsob léčby.

Pomohou léky nebo speciální přípravky

U zánětu virového původu může lékař předepsat virostatika, při bakteriální infekci zase antibiotika. K podpoře léčby pomáhají také antiseptické, dezinfekční nebo stahující (adstringentní) prostředky ve formě pastilek, ústních vod, gelů. Také laserové ošetření aftů a oparů se díky svým hluboko dezinfekčním účinkům osvědčilo jako velice efektivní způsob léčby.

Odstranění příčiny zánětu

V každém případě by se člověk měl snažit o potlačení či úplné odstranění příčiny zánětu, (např. tlak protézy, užívání tabákových produktů, konzumace alkoholu). Jelikož bohužel není známá jasná příčina vzniku aft, není možné afty zcela léčit, jenom potlačovat symptomy a urychlit hojení.

Prevence je základ

Jako u všech onemocnění je důležitá prevence a  snižování rizika výskytu zánětu a to například:

  • pečlivá ústní hygiena
  • dostatečný pitný režim
  • vyvážená strava
  • vyhýbání se konzumace společného jídla jedním příborem či pití z jedné sklenice
  • používání balzámu na rty více osobami
  • intimní kontakt s někým s oparem.

Přípravky vhodné k léčbě a její podpoře

Enzymatické pasty a pasty bez SLS složek

Díky aktivním enzymům pomáhají hojení. Rozpouštějí staré, nemocné buňky a tak urychlují tvorbu nových buněk.

Například pasty: Enzymel Parodont a Enzymel Intensive 35, Curaprox Enzycal Zero/950/1450

Pěnivé složky a saponáty, tzv. SLS, jsou silným dráždidlem a zhoršují tak nekomfort v dutině ústní, proto je vhodné omezit používání přípravků, které je obsahují.

Dezinfekční ústní vody bez alkoholu

Alkohol sliznice vysušuje a zhoršuje tak hojení. Proto je důležité vybírat ústní vodu bez obsahu alkoholu, ideálně s antiseptickým a dezinficienčním účinkem, popřípadě také s obsahem výše zmiňovaných enzymů.

Např. Curasept ADS 905/212/220/Afterapid, GUM Paroex, BlueM, Meridol.

Ústní spreje a gely

Jelikož jsou stomatitidou postižené místa často silně bolestivá, je vhodné použití přípravku se znecitlivujícím účinkem. A to ne jen pro úlevu, ale také pro umožnění výkonu pečlivé ústní hygieny.

Spreje s lokálně znecitlivujícím účinkem jsou například: Tantum verde nebo Strepsil na bolest hrdla. Cíleně pak Curasept Afterapid sprej nebo gel, ústní gel Aloclair, Curasept soothing gel.

Tento odborný příspěvek pro Vás připravila Bc. Katarína Struháriková, dentální hygienistka a odborný týmu Studia 32

Zanechte komentář

Pod Sychrovem I 83

101 00 Praha 10 Michle

+420 271 751 631

Objednejte se již dnes!

Ordinační doba

PO-ČT 8-17, PÁ 8-12

Napiště nám

recepce@studio32.cz
css.php