Zubní kartáček – jak poznat ten správný

24 Bře

Zubní kartáček – nejdůležitější nástroj péče o zuby a dásně. Protože ho používá (doufám snad) každý, a navíc je ho potřeba čas od času vyměnit, trh nás zásobuje širokou nabídkou. Jak by ale měl správný kartáček vypadat? Jak se nenechat zmást reklamou? Kde si ho vybrat?

V dnešním čísle newsletteru se podíváme na zubní kartáčky pro dospělé, které jsou určené pro běžnou ústní hygienu. Mějte ale na paměti, že jeho správná funkce je vždy zajištěna Vaší rukou 🙂

Jak má vypadat správný kartáček?

Hlavička kartáčku se musí dostat se i do nesnadno přístupných prostorů např. v zadní části chrupu. Správný zubní kartáček tedy musí mít malou hlavičku. Pro dospělé je to asi 2 cm.

Velmi důležitá je informace o tvrdosti štětin a hustotě. Čím jsou štětiny měkčí, tím je kartáček lepší, šetrnější. Měkký zubní kartáček neporuší ochrannou vrstvu skloviny a snáze vyčistí krčkové prostory zubů, kde zůstává zubní povlak nejčastěji.

Proč je důležitá vysoká hustota štětin?

Čím jsou štětiny měkčí (tedy tenčí), tím více se jich na hlavičku kartáčku vejde. Čistící schopnost je vyšší, lépe masírují dásně a čistění je příjemnější. Někteří výrobci označují na kartáčku či obalu počet štětin. Volte kartáčky s 3500 štětinami a více.

Nejefektivnější je rovné zastřižení štětin kartáčku. Jakékoliv nepravidelnosti v zástřihu, zkřížená vlákna či „masážní“ prvky nemají žádný funkční význam. Nejen, že nemají žádnou prokazatelnou funkci, ale navíc mohou správné čištění zubů znemožňovat.

Rukojeť kartáčku by měla být pevná a rovná. Flexibilní prvky na rukojeti, které mají snížit vyvíjený tlak, jsou zbytečné.

Jak dlouho kartáček vydrží? Kdy je ho potřeba vyměnit?

Ač se uvádí, že zhruba za tři měsíce, důležitá je opotřebovanost. Jestliže se začne kartáček třepit a vlákna nedrží tvar, je nutno kartáček vyměnit. Roztřepené štětinky nejen již nečistí, ale mohou zbytečně dráždit dásně či poškozovat sklovinu. Tři měsíce je při pravidelném používání opravdu maximum.

Určitě se vyplatí navštívit dentální hygienistku, která Vám s nácvikem techniky pomůže.

Jestliže se Váš zubní kartáček nachází v tomto stavu již po několika dnech či týdnech používání, pravděpodobně na kartáček vyvíjíte při čištění velký tlak. Obvykle se to stává při přechodu na měkké zubní kartáčky. Než si na měkké kartáčky zvyknete, pořiďte si kartáček Curaprox 1560. Je měkký, ale snese hrubější zacházení.

Jaká je cena kvalitního kartáčku?

Rozhodně neplatí pravidlo, že dražší zubní kartáček je vždy kvalitnější. Cena kvalitních zubních kartáčků se pohybuje mezi 60 – 90 Kč. Cena konzumních kartáčků, které jsou podpořeny masivní reklamou, je také v této výši…

Některé firmy nabízí zvýhodněná rodinná balení (např. 2+1), která se vyplatí. Bývají také k dispozici různé sezónní barvy (vánoční, jarní, letní, …), motivy, či limitované edice. Detail, který pobaví, potěší i odliší.

„Příliš velké, příliš hrubé, příliš tvrdé – toto jsou typické vlastnosti většiny zubních kartáčků“, říká firma Curaden. Má pravdu.

Jaké kartáčky můžeme doporučit?

Zubní kartáčky Curaprox jsou stvořeny pro efektivní, důkladné, ale zároveň i pohodlné a bezpečné čištění zubů.

Jejich kartáčky Curaprox jsou jednoduše prostě jiné. Na první pohled vypadají při- nejmenším obyčejně. Po prvním vyzkoušení již ale nebudete chtít jiný. Odvážné tvrzení, ale opravdu je to tak.

Speciální štětiny kartáčku Curaprox jsou vyráběny z moderního materiálu CUREN, jehož vlastnosti se nemění ani po namočení vodou. Z tohoto důvodu je možné, aby vlákna byla tenčí a celý proces čištění zubů jemnější než běžnými zubními kartáčky. Zároveň malá hlavice kartáčku Curaprox zaručuje intenzívnější a šetrnější čištění.

Z barevné škály si vybere opravdu každý. Vždy si v koupelně svůj kartáček poznáte. Zubní kartáčky jsou označeny podle počtu štětin: 1560, 3960 a 5460. Čím více štětin, tím musí být jemnější. Kartáček 5460 je tedy nejměkčí.

Stále ještě váháte, který kartáček vybrat?

Neváhejte se obrátit na dentální hygienistku, zubního lékaře nebo speciální prodejny s pomůckami dentální hygieny Profimed. Rádi Vám pomohou.

Správný zubní kartáček je úplně obyčejný…

Jeden z prodejců pomůcek dentální hygieny trefně dělí kartáčky na „konzumní“ a „profesionální“.

Výrobci „konzumních“ kartáčků se obvykle předhánějí v nejrůznějším uspořádání štětin, které vysvětlují efektními animacemi. Pomyslným vrcholem bludu je přítomnost gumových dílů, aby prý byl efekt (rozumějte marketingový efekt) co nejvyšší.

Zubní lékaři Vám ale doporučí kartáček s malou hlavičkou a s rovně střiženými měkkými štětinami. Tyto kartáčky patří mezi výše uvedenou „profesionální“ skupinu. Vyrábí je nejrenomovanější zahraniční firmy. Zbývá si už jen vybrat tu správnou barvu.

Švýcarská firma Curaden, která vyrábí „návykovýzubní kartáček Curaprox, se věnuje speciální ústní péči od roku 1974. Řadí se mezi průkopníky v oblasti péče o mezizubní prostory. Filofozie firmy:

Dokonale čisté zuby

Vychází z toho, že dokonale čisté zuby se nekazí.

Účinné čištění bez zranění

Jako průkopníci v oblasti individuální profylaxe se koncentrují především na dokonalou a zároveň jemnou péči o mezizubní prostory.

Profesionální partneři

Jejími partnery jsou stomatologové dentální hygienistky. Znají jejich potřeby a vyvíjí produkty na základě tohoto poznání.

Autor: MUDr. Jiří Škrdlant

Sdílejte:
Zanechte komentář

Pod Sychrovem I 83

101 00 Praha 10 Michle

+420 271 751 631

Objednejte se již dnes!

Ordinační doba

PO-ČT 8-17, PÁ 8-12

Napiště nám

recepce@studio32.cz
css.php