Možnosti, které nám dentální trh přináší, jsou obrovské. Pro rychlou a jednoduchou orientaci ve výběru kartáčků a past pro děti je nutné vědět, jak a proč mají tyto pomůcky dentální hygieny vypadat.
Jak poznat správný zubní kartáček pro dítě?
Přemýšleli jste někdy, která kriteria Vás při výběru kartáčku pro Vaše dítě ovlivňují? Cena kartáčku je relativní pojem. Může mást i ty z Vás, kteří čistění zubů berou opravdu vážně. Cena není zárukou kvality. Pozornost je důležité věnovat měkkosti vláken, tvaru hlavičky a rukojeti.
Je dobré zvolit kartáček s velmi malou pracovní částí kartáčku (hlavičkou). Malá hlavička odpovídá anatomickým poměrům a velikosti dětských úst. Kartáčky by měly být osazeny měkkými (soft) rovně střiženými vlákny.
Dalším důležitým kriteriem výběru by měl být vzhled rukojeti kartáčku. Malé děti nedrží kartáček jako dospělí. První zubní kartáček by proto měl mít rukojet širší. Vhodné je i její prodloužení pro dočistění rodičem. Práce dítěte s kartáčkem je v začátcích velmi hrubá a proto musíme počítat s tím, že dočistění zubů rodičem je to hlavní. Dětský podíl je spíše považován za přejímání hygienických návyků.
Čím jednodušší je vzhled (tedy rovný zástřih vláken), tím jednodušší a efektivnější čistění můžeme dosáhnout. Veškeré výstupky či masážní prvky jsou zbytečné a nejsou vhodné. Na trhu je k dispozici velké množství barev, vzorů či držáků, díky kterým se výběr zubního kartáčku stane zábavou i pro dítě.
Jaké kartáčky pro děti můžeme doporučit?
Výše uvedeným kritériím odpovídají například zubní kartáčky značek Curaprox nebo TePe. Tyto kartáčky jsou obvykle k dostání v běžné síti drogerií. S jistotou je dostanete ve speciálních prodejnách Profimed. Cena těchto kartáčků se pohybuje mezi 70-90 Kč.
Kdy je nutné kartáček vyměnit?
Jestliže se začne kartáček třepit a vlákna nedrží tvar, je nutno kartáček vyměnit. Roztřepené štětinky nejen již nečistí, ale mohou zbytečně dráždit dásně či poškozovat sklovinu. Jestliže se zubní kartáček nachází v tomto stavu již po několika dnech či týdnech používání, pravděpodobně je na kartáček vyvíjen při čištění velký tlak.
Jakou zubní pastu vybrat?
Jak jistě víte, mechanické očistění zubu pomocí zubního kartáčku je zásadní. Zubní pasta nikoliv, zuby se dají kvalitně vyčistit i bez ní.
Nadměrný přísun fluoru u malých dětí ohrožuje neprořezaný (ale již však se vyvíjející) stálý chrup zubní fluorozou – bílými skvrnami na zubech. Pokud pastu u dětí používáme, musíme pečlivě dohlížet na její dávkování a obsah fluoru.
Podle studií WHO (Světová zdravotnická organizace) však používání zubní pasty u dětí kazivost zubů snižuje. To převážně díky lokálnímu přísunu fluoridů, které ve sklovině zajistí remineralizační proces. Pozor ale, zvýšený přísun fluoridů u dětí v podobě nevhodného dávkování či chybně zvolené zubní pasty může mít negativní vliv na sklovinu stálých zubů.
Množství aktivních látek podporující strukturu zubu je v zubních pastách obsaženo podle věku dítěte. Vybírejte tedy vždy zubní pastu, která je určena pro daný věk dítěte (obvykle 1-2, 2-6, 7-12). Velmi důležitá je i forma fluoru, protože ta ovlivňuje účinnost lokálního působení. Mezi velmi účinné formy fluoru patří fluorid cínatý, aminfluorid nebo monofluorofosforečnany.
Je doporučováno aplikovat pouze tenkou vrstvu pasty. Pro předškolní děti může být objem pasty o velikosti malého hrášku. Zvládne-li to již dítě, je vhodné zbytek zubní pasty po čištění vypláchnout a vyplivnout.
Otázka vlivu fluoridů na snížení kazivosti je ale velmi složitá a rozsáhlá. Navíc zde panuje mnoho mýtů. Budeme jí proto věnovat některé z dalších čísel našeho newsletteru.
Velmi příznivý účinek mají ve všech směrech na zuby a dásně (nejen u dětí) byliny. Řepík, šalvěj, propolis, máta či heřmánek velmi příjemně pastu provoní a pomohou zahojit případný zánět.
Naše doporučení dětských zubních past
Vysoce kvalitní zubní pasty pro děti bez zbytečných přísad najdete například u firem Weleda (dětský zubní gel s měsíčkem), Logodent, BioRepair, Homeodent, Buccotherm, Elmex, BioXtra nebo Lacalut.
Často jsou k dostání v běžné síti drogerií za cenu 60-100 kč. Vždy volte zubní pastu odpovídající věku dítěte.
Zbytečné přísady v pastách pro děti
Látky, které výrobci přidávají do zubních past, nemusí být vždy jen tělu prospěšné. Jejich chuť, účinnost či příjemná konzistence může sice výrobcům zvyšovat prodejnost. V mnoha pastách jsou obsažená barviva, zvlhčovala, pěnidla či parabeny, která mohou i v malém množství působit zdravotní problémy.
Titanium dioxine – oxid titaničitý. Přísada nevhodná pro děti. V mnoha zdrojích je uváděna jako karcinogenní.
Methylparaben může být původcem alergie.
Sacharin a Xylitol může mít u dětí projímavý účinek.
Abraziva jako uhličitan vápenatý, oxid křemičitý, hydrogenfosforečnan vápenatý, hydratovaná silika.
Proč s dítětem k dentální hygienistce?
1. profesionální poradentsví
Nejlepším řešením je nechat si pro dítě vybrat zubní kartáček i pastu dentální hygienistkou. Na základě vyšetření chrupu dítětě rodičům poradí konkrétní typ kartáčku.
Dítěti (i rodičům) navíc při řízeném motivačním pohovoru ukáže přímo v ústech, jak s kartáčkem efektivně pracovat.
2. poznat prostředí ordinace bez strachu a stresu
Dejme šanci i těm nejmenším poznat prostředí zubní ordinace, dozvědět se o svých zubech to podstatné a postupně získávat pozitivní přístup ke svým zoubkům. Ukažme jim, že péče o zuby je součástí celkového zdraví.
Kontinuálně je tak budeme moci připravit na očekávané i neočekávané změny, kterými budou ve vývoji chrupu procházet.