Jak pečovat o zuby dětí 0-6 let (mléčný chrup)

3 Kvě

My rodiče jsme za mléčný chrup našich dětí zodpovědní. Než si dítě začne uvědomovat důležitost svých zoubků a pečlivě se o ně starat, trvá to často i přes příkladný přístup rodičů velmi dlouho. Sáhněme si do svědomí. Kdy se začneme důkladně věnovat péči o chrup svých dětí?  Často bohužel až s prvním zubním kazem a  prvním ošetřením u stomatologa…

Mléčné zoubky nejsou tak  mineralizované jako zuby stálé. To vede k jejich zvýšené kazivosti. Díky anatomii mléčného zubu (rozsáhlé dřeňové dutině)  jsou často bolestivější.

Význam mléčných zubů

První (dočasný neboli mléčný) chrup se podílí na funkci mluvení či žvýkání. Jeho neméně důležitou funkcí je, že drží prostor pro správné zařazení stálých zubů. Předčasná ztráta dočasných zubů tak může být jednou z příčin nepravidelností ve chrupu stálém.

Chovejme se proto preventivně tak, abychom zabránili předčasné ztrátě dočaných zubů a úrazům obličeje. Výrazně snížíme riziko anomálií ve vývoji obličeje a zubů.

Kdy začít dítěti čistit zuby?

Péče o zuby u dětí začíná prořezáním prvního zubu (kolem 6. měsíce). Kompletní mléčný chrup by se do úst dítěte měl prořezat zhruba do 3 let věku.

Dítě se rodí s téměř sterilní dutinou ústní. Osídlování mikroorganismů začíná ihned po narození. Dětská ústa jsou po narození osídlována mikroorganizmy, které potřebujeme k životu. Většinu bakterií si dítě samozřejmě „vezme“ od svých rodičů.

Dokud není v dětských ústech ani jeden zub, nejsou v tam přítomny ani „kazotvorné bakterie“ (víte, že kazotvorné baktérie jsou výsadou lidí?).  Ty tam ale přichází okamžitě s prvním prořezaným zubem. A od této chvíle bychom měli začít těmto kazotvorným baktériím omezovat jejich činnost, aby ke vzniku zubího kazu nedošlo.

Stačí pro to udělat jediné: 2x denně pravidleně čistit zoubky. Je to práce na celý život a beze zbytku platí, že čím úspěšněji budem předcházet vzniku kazu v dětství, tím déle bude mít náš potomek čím kousat. (Kdyby nám tohle někdo řekl, když jsme byli mladí, možná bychom nepřišli o zub/y …).

Při čištění nejde jen o zuby bez zubního kazu, ale i o zdravé dásně bez zánětu. Je to tedy i nejlepší prevence parodontitidy.

Jak na to?

Bez ohledu na to, jak budete řešit čištění zubů, nespoléhejte, že to bude snadné. Nečekejte dokonalost.

Děti v tomto věku často začínají projevovat svou nezávislost a osobnost. V tom lepším případě chtějí vzít čistění do svých rukou. I když dítě jeví pozitivní přístup k čistění zubů, jeho manuální zručnost není dokonalá a dočistění nejbližší osobou je nezbytné.

Jak je známo, malé děti se rádi obohacují o nové věci a především napodobují své rodiče a vrstevníky. Jestliže je tedy i pro Vás pravidelné čistění zubů běznou součástí dne, má Vaše dítě výborný vzor.

Začněte s tím, že necháte dítě od nejmenšího věku sledovat Vás při čistění zubů. Tím mu budujete pozitivní vztah ke svým zoubkům. Nabízejte zábavná kousátka a kroužky nejrůznějších tvarů či jeho první dětský kartáček s gumovou hlavičkou. Rozvíjí to jeho myšlení a nenápadně mu tak budujete jeho návyky. Pokud dítě projevuje bolest spojenou s prořezáváním, použijte masážní gumový prsťáček, který očistí a zároveň masíruje bolestivá místa na dásních v místě prořezávajících zoubků.

Nejlépe je začít společně před zrcadlem bez zbytečného nátlaku. Nejdříve je vhodné, aby si dítě  samo v ústech „osahalo“ kartáček. Nový neznámý materiál a syntetická vlákna mohou vyvolat dávení či lechtání na dásních. Je potřeba nechat dítě na kartáček zvykat tak dlouho, jak jen bude nutné a neodradit je naléháním a nezpůsobit nechuť ke každodennímu čistění. Zpočátku totiž ničeho dokonalejšího pravděpodobně nedosáhneme.

Jaká je vhodná technika čištění?

Již od prořezání prvních zoubků je vhodné zuby očišťovat měkkou gázou či gumovým návlekem – prsťáčkem. V době, kdy se do úst začnou prořezávat stoličky, přichází na řadu měkký zubní kartáček.

Je důležité si uvědomit, že i mléčný zub má několik stran. Přední zuby (řezáky) nemají typickou kousací plochu. Čistíme je z přední a zadní strany. Posléze se prořežou stoličky. Ty čistíme malými krouživými pohyby ze všech stran systematicky tak, abychom žádný pokud možno nevynechali. Pokud dítě spolupracuje a je schopno a ochotno se na čistění podílet, nechme ho jakkoliv a kdykoliv v pusince pracovat.

A kdy k zubaři?

Určitě nečekejte na okamžik, kdy vznikne nějaký bolestivý problém. Potom i ošetření je nepříjemné a Vaše dítě si vytvoří asociaci „zubař = bolest“ a úplně přestane spolupracovat. První návštěvu zubaře je nejlepší naplánovat v době prořezání prvních zoubků do pusinky. Tedy kolem 6 měsíce života dítěte. Zubní lékař snadno zkontroluje, zda vše probíhá v pořádku a hlavně Vám, rodičům, předá spoustu užitečných informací, jak a proč o zoubky Vašeho potomka pečovat. Pravidelné prohlídky u zubního lékaře by pak měly následovat vždy po 6 měsících. Když je vše v pořádku, dítě snadno získá důvěru a prostředí zubní ordinace mu nebude nahánět strach.

Co se nám osvědčilo

  • Vytvářejme dětem legrační motivační příběhy a hry, které je hrou přimějí s chutí „čistit – kousat“ kartáček.
  • Pořiďte několik podobných kartáčků, ze kterých si dítě může samo vybrat. Vhodně zvolená otázka pak vyvolá zájem dítěte („Kterým kartáčkem si budeš čistit zuby?“ Na to se jen těžko odpovídá, že ne 🙂
  • Někdy může dítě „vyčistit“ zuby Vám, zatímco Vy čistíte jemu …
  • Pořiďte si držáky na kartáčky ve tvaru hlaviček zvířátek. U nás ve Studiu 32 si můžete vybrat asi ze 30 druhů. Uvidíte, kolik s nimi zažijete zábavy.

Stravování dětí pro zdravé zuby

Velmi důležitým aspektem ve zdravém vývoji dítěte je stravování. Je vhodné od počátku nenápadně dítěti vštipovat, co je ve stravování dobré. Vyrábí se speciální pexesa nebo jiné hry, které Vám pomohou.

Zubům a hlavně kazotvorným baktériím je však jedno, co jíte! Dokáží se živit vším, nejen bombony a čokoládou, ale také ovocnou šťávou, chlebem… Poté, co si dáme své pravidelné denní jídlo, mají i kazotvoré baktérie v našich ústech co „jíst“. Pak začnou baktérie produkovat kyseliny a ty demineralizují – leptají – sklovinu našich zubů.

Pokud si ale pravidleně čistíme zuby (2x denně), nemají naštěstí velké zásoby. Produkce kyselin se během 60 – 90 minut zastaví a to také díky působení slin. Pak se demineralizovaná sklovina opět začne remineralizovat (hojit) z minerálů, které máme ve slinách.

Pokud ale v této chvíli dáme baktériím opět něco k snědku, vznik kazu je velmi rychlý. Je tedy nezbytné rozdělit stravu na 4 až 5 denních dávek, mezi kterými není vhodné nic jíst ani pít, vyjma vody a neslazeného čaje.

A totéž platí i pro naše nejmenší. Nebojte se, nechceme je ošidit. Rada tedy je: „Nemlsat“ mezi jídly a ovoce či sklenku ovocného džusu zahrnout do hlavního jídla.

Sdílejte:

Komentář k "Jak pečovat o zuby dětí 0-6 let (mléčný chrup)"

  1. Jan Ševčík

    Který mléčný zub je 83 ?

Zanechte komentář

Pod Sychrovem I 83

101 00 Praha 10 Michle

+420 271 751 631

Objednejte se již dnes!

Ordinační doba

PO-ČT 8-17, PÁ 8-12

Napiště nám

recepce@studio32.cz
css.php