Trápí Vás neočekávaná ostrá bolest zubů, nepříjemný pocit při konzumaci studeného, horkého, kyselého nebo sladkého? To jsou obvyklé příznaky při hypersensitivitě zubů. Dobrou zprávou je, že zvýšená citlivost zubů je léčitelná.
Náš malý průvodce Vám pomůže objevit hlavní příznaky, příčiny a také nejlepší způsoby, jak citlivost zubů zvládnout.
- Co je hypersenzitivita zubů?
- Struktura a stavba zubu
- Proč jsou zuby citlivé?
- Jak zvládat citlivost zubů
Co je hypersenzitivita zubů?
Hypersenzitivita (citlivost) zubů je přehnaná reakce na podněty, jako jsou:
- horká, studená, sladká nebo kyselá jídla a nápoje
- vystavení zubů studenému vzduchu
- čištění zubů nebo dotek nástroje při stomatologickém vyšetření a dentální hygieně.
Projevy citlivosti se mohou značně lišit a to od mírného brnění po výraznou ostrou bolest. Bolest se také může rychle vytratit nebo přetrvávat delší dobu, může být někdy silnější či mírnější. V závislosti od příčiny vzniku postihuje jenom některé zuby nebo většinu zubů.
Struktura a stavba zubu
Pro plné pochopení problematiky je vhodné nejprve poznat strukturu a stavbu zubu.
Zub se skládá ze tří hlavních částí
- korunka – viditelná část zubu,
- kořen zubu, který kotví zub v kosti čelisti,
- krček, který se nachází na pomezí korunky a kořene
Zub tvoří čtyři typy tkání
- sklovina – pokrývá povrch korunky. Je nejtvrdší tkání v těle člověka. Poskytuje pevnou ochranu dentinu (zubovině).
- cement – tenká vrstva, která pokrývá povrch kořene. Upínají se do ní vlákna spojující povrch kořene s kostí.
- dentin (zubovina) – má největší podíl na stavbě zubu, nachází se pod vrstvou skloviny v korunkové části zubu nebo pod vrstvou cementu v kořenové části zubu. Je tvořena houževnatou kalcifikovanou tkání, která je protkána kolegenními (vazivovými) vlákny. Dentinem vedou dentinové tubuly (kanálky) od dřeně zubu směrem k povrchu zubu. Dentinové tubuly končí pod vrstvou skloviny nebo pod vrstvou cementu.
- zubní dřeň – centrální, živá část zubu. Dřeň se podílí na vývoji zubu a zajišťuje tzv. „propriocepci“, tedy reakci zubu na změny teploty, tlak, infekci ze zubního kazu atd.
Proč jsou zuby citlivé?
Pokud dojde k tzv. expozici (odhalení) dentinu jsou všechny vnější vjemy (zmiňovaný chlad, teplo, kyseliny, nebo pouhý dotek) dentinovými tubuly vedeny přímo do dřeně zubu. K expozici dentinu nejčastěji dochází při ústupu dásně, kdy vzniká tzv. gingivální recesus. Ústup dásně sebou nese odhalení krčku a části kořene zubu. Tenká vrstva cementu, která původně pokrývá krček a kořen je na odhalené části krčku a kořene velmi rychle odstraněna při kousání a čištění zubů. Dojde tím k otevření dentinových tubulů. Tentýž efekt může nastat v případě ztráty skloviny z korunky zubu, například vlivem skřípání zubů nebo účinkem kyselin. Konzumace zmrzliny se tak stává bolestivou záležitostí.
Známe tedy dva hlavní důvody způsobující citlivost zubů – ztráta skloviny nebo ústup dásní (gingivální reces). Proč k nim dochází?
Ke ztrátě skloviny dochází
- při vzniku zubního kazu působením povlaku, který je tvořený mikroby,
- při nesprávném čištění zubů – uškodit může nevhodný výběr pomůcky – tvrdé štětiny, nesprávná technika čištění a taky přílišný tlak při čištění,
- působením kyselin v nápojích – dlouhodobé působení kyselin nemikrobiálního původu (ovocné šťávy, víno, žaludeční kyseliny, iontové nápoje, apod.) postupně vymývá povrchové vrstvy skloviny. Sklovina na povrchu měkne a rozpouští se.
Gingivální recesus (ústup dásní) může vznikat
- poraněním dásně nesprávným a přílišným čištěním,
- při zánětu dásní a parodontu,
- při ortodontických vadách a následné ortodontické léčbě,
- přetížení zubů – skřípáním a zatínáním zubů,
- tahem retní uzdičky,
- přetížení zubů vlivem nesprávného skusu nebo při ztrátě důležitých zubů.
K dočasné citlivosti zubů může dojít i po profesionálním bělení zubů. Dochází totiž k oxidaci pigmentů zbarvujících dentin zubů.
Jak zvládat citlivost zubů
Aplikace desenzibilizujících přípravků
Na trhu lze sehnat mnoho volně prodejných přípravků v podobě zubních past, krémů, gelů a ústních vod, které mají za úkol uzdravovat citlivé zuby. Nejčastější formou účinku jsou technologie které „zazátkují zmíněné dentinové tubuly. Ty jsou při odhaleném dentinu otevřené a vedou vzruchy přímo k zubní dřeni. Přípravky obsahují různé desenzibilizující složky.
TIP: Zubní pasty, gely nebo krémy je vhodné aplikovat na již vyčištěný chrup a ponechat působit co nejdéle, ideálně na noc. Aplikovat tyto přípravky je vhodné do chráničů nebo jiných dlah, které zabraňují slinám omývat přípravek.
Příklady zubních past vhodných pro citlivé zuby:
- Curasept Biosmalto Sensitive
- Elmex Sensitive Professional
- Sensodyne
- APA care/guard
- remineralizační pasty, jakými jsou GC MI paste plus
- jakékoliv pasty obsahující hydroxyapatitové složky.