Zubní váčky

Zubní váček je častým problémem, který může postihnout každého z nás. Jde o zánětlivou reakci organismu na přítomnost bakterií v zubu, nejčastěji v důsledku neošetřeného zubního kazu.

V našem článku se dozvíte, jak přesně zubní váček vzniká, jaká rizika představuje pro vaše celkové zdraví, a jaké jsou moderní metody jeho léčby.

Proč zubní váček vznikne?

Zubní váček je zánět, kterým se Váš organismus brání před bakteriemi v zubu. Do zubu, tedy do tzv. kořenového kanálku zubu, se bakterie dostanou nejčastěji z neošetřeného zubního kazu. Když se bakterie dostanou do kořenového kanálku zubu, způsobí nejdříve zánět a pak odumření zubní dřeně.

Tyto kořenové kanálky přímo komunikují s čelistní kostí. Když se tedy dostanou bakterie kořenovým kanálkem do blízkosti kosti, náš organismus vytvoří pod zubem zánět (zubní váček).

Zubní váček vzniká také u zubů, které nebyly kvalitně ošetřeny a kde i po ošetření zbyly v kořenovém kanálku bakterie. K průniku bakterií do kořenového kanálku zubu může také dojít při broušení zubu na korunku nebo můstek.

Je přítomnost zubních váčků nebezpečná?

Dokud je zánět v klidu, nijak nás netrápí. Pokud ale dojde k oslabení našeho imunitního systému (chřipka, nachlazení), může dojít k akutnímu vzplanutí tohoto chronického zánětu a zub nás začne bolet, může rovněž vzniknout otok s hnisem. Chronický zánět navíc trvale zatěžuje imunitní systém, může poškodit některé orgány jako ledviny, srdce.

Léčba zubních váčků

Jde o tzv. endodontické ošetření - odstranění bakterií, vyčištění a uzavření vnitřního prostoru zubu tak, aby se do kořenového kanálku další bakterie nedostaly. Zubní váček tedy není důvodem k vytržení zubu.

Kvalitní endodontické ošetření je náročný výkon. Kořenové kanálky mají velmi malé rozměry v desetinách milimetrů.

I když je ošetření kořenových kanálků provedeno s největší pečlivostí, ale „konvenčně“ (bez použití operačního mikroskopu), je úspěšnost takového ošetření od 30 % do 50 %. Naopak při použití operačního mikroskopu, tedy „mikrochirurgicky“ dosahujeme úspěšnosti 96–98 %.

Nevede ani opakované ošetření k ústupu problémů?

Opakované otvírání a zavírání zubu, vkládání dezinfekčních vložek a ošetřování v mnoha návštěvách nevede k úspěšnému ošetření. Pokud se Vám zdá, že Váš zubní lékař nevěnuje endodontickému ošetření dostatek času a nebo jej provádí v mnoha návštěvách bez úspěchu, možná je čas na změnu.

Pod Sychrovem I 83

101 00 Praha 10 Michle

+420 271 751 631

Objednejte se již dnes!

Ordinační doba

PO-ČT 8-17, PÁ 8-12

Napiště nám

recepce@studio32.cz
css.php