První návštěva u zubního lékaře je vhodná v době prořezání prvních zoubků (tedy již kolem 6 měsíce). Zubní lékař při ní zkontroluje, zda vše probíhá v pořádku. Zároveň se dítě seznámí s prostředím ordinace a nebude mu proto později nahánět strach.
Při prvních návštěvách Vám zubní lékař navíc předá množství informací o vývoji zubů a o vhodných pomůckách pro domácí péči (zubních pastách, fluoridech, apod.). Komplexní vstupní vyšetření dítěte je hrazeno zdravotní pojišťovnou. Rozhodně nečekejte s první návštěvou zubaře do okamžiku, kdy vznikne bolestivý problém. Ošetření v těchto případech bývá nepříjemné a dítě si vytvoří asociaci „zubař = bolest“.
Pravidelné prohlídky
Pravidelné prohlídky by měly následovat každých půl roku (jsou hrazené zdravotní pojišťovnou). Podmínky v ústech dítěte se v průběhu času mění, je proto nutné postupně měnit i péči o chrup. Jen tak jsme schopni zabránit vzniku zubního kazu. Nedílnou součástí každé prohlídky je tedy zhodnocení úrovně ústní hygieny. Pokud lékař objeví nějaké „nedostatky“, rád Vám poradí s jejich odstraněním.
Když se objeví kaz
V dnešní době již dávno neplatí: "Mléčný zub vypadne – není třeba jej ošetřovat". Naopak, pokud u dítěte vznikne kaz, je potřeba s jeho ošetřením neotálet. Každý zubní kaz je zdrojem infekce pro ostatní zuby, navíc zubní kaz mléčného zubu přímo ohrožuje jeho stálého nástupce (např. změněnou tvaru korunky, zabarvením skloviny, ...). Tyto změny jsou bohužel nevratné. Vzhledem k rozdílné anatomii mléčných a stálých zubů se zubní kaz v dočasném chrupu šíří mnohem rychleji. Kaz diagnostikovaný při preventivním vyšetření jako počínající, může za půl roku již zasahovat nerv zubu (to znamená i bolet). Ošetření takto rozsáhlých kazů bohužel v mnoha případech znamená extrakci (vytržení) zubu, což je výkon pro dítě nepříjemný. Předčasná ztráta dočasného zubu navíc může způsobit posuny zubů stálých. Výplně v mléčném chrupu zhotovujeme z estetických materiálů (obvykle skloionomerních cementů), které se svými vlastnostmi blíží vlastnostem mléčných zubů. Jejich aplikace je rychlá, výkon zpravidla netrvá déle než 30 minut.
Bezbolestnost
I u dětí samozřejmě dbáme na bezbolestnost ošetření. Podle povahy výkonu používáme slizniční i „klasickou“ (infiltrační) anestezii. Při náročnějších ošetřeních nebo před aplikací anestezie je možné podat navíc inhalační anestetikum. Jeho použití je u dětí zcela bezpečné a bezbolestné. Dítě se pak snáze přenese přes nepříjemné pocity zejména v úvodu ošetření. Ve speciálních případech je možné provádět ošetření i v anestezii celkové.