Jak vzniká zubní kaz?
V čistých ústech pokrývá zuby mikroskopicky tenká vrstvička bílkovin pocházejících ze sliny. Tato vrstva, která se začíná tvořit ihned po vyčištění zubů, se nazývá pelikula. Záhy poté se k pelikule připojují mikroorganismy a vytváří se zubní povlak – plak. Prozatím zubní povlak nemůže způsobit zubní kaz, protože jeho pH je nyní velice blízké 7.0, je tedy neutrální. Při snížení pH do kyselé oblasti začíná rozpouštění pevné skloviny a zubní kaz začíná.
Jak ale dochází ke snížení pH v ústech?
Bakterie zubního povlaku, které již pevně lpí na zubech, čekají na cukry. Nejedná se pouze o klasický cukr, kterým si sladíme čaj či kávu, ale jakékoliv potraviny, které obsahují cukry, anebo které je uvolní po účinku enzymů v dutině ústní.
Pokud bakterie mají cukr k dispozici, okamžitě ho zpracovávají za vzniku kyselin a tak klesá pH povlaku. Při snížení pH pod hodnotu 5,5 začíná sklovina ztrácet některé minerály ze svého povrchu – začíná demineralizace. Čím déle zůstane kyselý povlak přítomný na zubu, tím větší poškození skloviny způsobí.
Schopnost opravy díky remineralizaci
Po důkladném vyčištění zubů dojde k návratu pH povrchu zubu k neutrálním hodnotám, a minerály ze sliny dokáží tato povrchová poškození skloviny opravit – nastává fáze remineralizace. Pokud je demineralizace i remineralizace v rovnováze, je vše v pořádku a zubní kaz nevzniká. Pokud nedochází k pravidelnému mechanickému odstraňování zubního povlaku, mění se jeho struktura, bakterie v něm přítomné se velmi rychle množí a při dalším přísunu cukrů vytvářejí vyšší množství kyselin rozpouštějících sklovinu. Nenastává fáze remineralizace, a zubní kaz pokračuje přes sklovinu dále dovnitř zubu.
Podmínky pro vznik zubního kazu tedy jsou
- přítomný zubní povlak s bakteriemi
- přítomnost cukrů v ústech
- dostatek času nutný pro vznik kazu
Stádia zubního kazu
Když začnou kyseliny rozpouštět zubní sklovinu, objevuje se bílá skvrna. Ta má ještě schopnost se vyhojit – a to pomocí minerálů ze sliny. Pokud ale kaz pokračuje, dojde k poškození tkáně pod sklovinou – zuboviny. Takový kaz nemá možnost sebeopravy, kazivé hmoty musí být odstraněny a zub je poté opraven výplní. Jestliže není kaz ani v tomto stádiu ošetřen, pokračuje dál směrem k zubní pulpě – a zde způsobí její zánět.
U dětí a mladých dospělých se často vyskytuje akutní kaz, který rychle pokračuje sklovinou a dentinem k pulpě. U starších lidí spíše nalezneme kazy chronické, které pokračují velice pomalu anebo vůbec ne. Jsou zbarvené tmavými pigmenty.