Vaše zuby v ohrožení: Kazy nejsou jediným nepřítelem!

20 Lis

Zubní kaz není bohužel jediný, kdo působí ztrátu tvrdých zubních tkání a tím ohrožuje naše zuby. Za “díry” v zubu (léze) nelze vinit jen kazotvorné bakterie. Častokrát je problém i nesprávná dentální hygiena, návyky a zlozvyky a výjimečně i geny.

Pojďme se podívat detailně, co dalšího Vaše zuby ohrožuje. Znalost příčiny vzniku těchto lézí na zubech je nesmírně důležitá pro prevenci vzniku nových a zastavení progrese již přítomných lézí. Navíc platí, že pokud nebudeme eliminovat faktory ovlivňující jejich vzniku, byla by léčba z dlouhodobého hlediska neúčinná. Příčiny vzniku lézí:

Atrice

Atrice ztráta tvrdé zubní tkáně způsobená vzájemným třením zubů, například při žvýkání. Rychlost atrice také ovlivňují parafunkce jako bruxismus (skřípání zuby). Typická místa atrice jsou žvýkací plošky a řezné hrany předních zubů. Pokročilé změny mohou vést ke zkrácení délky korunek a snížení výšky skusu.

řešení:

Nejjednodušším prostředkem k zahájení léčby bruxismu je nákusná dlaha. Nákusná dlaha je zhotovena z polopružného transparentního plastu, která je nasazena na zuby dolní čelisti. Nosí se na noc a také na činnosti, při kterých k bruxismu dochází, například u sportovců při cvičení. Někdy nákusná dlaha k úplnému potlačení bruxismu nestačí.

Další možností je aplikace botulotoxinu do masseterických svalů. Tím dojde k oslabení těchto velkých žvýkacích svalů a k ústupu bruxismu. Léčba bruxismu je dlouhodobá a vyžaduje trvalé sledování.

Abraze

ztráta tvrdé zubní tkáně způsobená mechanickým otěrem látek. Abrazivně působí hlavně:

  • potrava
  • zubní pasta s abrazivními částečkami
  • nesprávně prováděná ústní hygiena (horizontální technika čištění, používání zubních kartáčků s tvrdými štětinami, nesprávné používání párátka nebo nití)
  • nesprávně (do skusu) zhotovená výplň nebo korunka
  • spony snímacích zubních náhrad
  • zlozvyky při výkonu práce jako například držení jehly, špendlíků, hřebíčků mezi zuby, ukusování nitě
  • pracovní a životní prostředí (písek v poušti, minerální prach v dolech, lomech)
  • náustky hudebních nástrojů nebo fajfky
  • okusování nehtů.

řešení:

Je potřeba zbavit se návyků a zlozvyků, které zubní abrazi způsobují či je vyměnit za nějaké vhodnější :-). Správnou techniku čištění zubů Vás naučí dentální hygienistka, která Vám doporučí i vhodné pomůcky. Pravidelné preventivní návštěvy u zubního lékaře pomohou odhalit problémy se zubními náhradami dříve, než mohou působit potíže.

Eroze

Zubní eroze je ztráta tvrdých zubních tkání způsobená přímým účinkem kyselin na povrch zubu. Kyseliny mohou pocházet z vnějšího (kyselé nápoje a potraviny, léky, kyseliny obsaženy v životním nebo pracovním prostředí) nebo prostředí vnitřního (žaludeční kyseliny dostávající se do ústní dutiny při zvracení nebo refluxu).

Při současném působení erozivních faktorů (kyselin) a abrazivních faktorů nebo atrice se efekt abraze zvyšuje až o 50% !

řešení:

„První pomocí“ v těchto případech může být zhotovení ochranných dlah na zuby, které si pacient vždy nasadí na zuby před zvracením. Zuby jsou tak před účinkem kyselých žaludečních šťáv chráněné.

Když se podaří odstranit příčinu eroze, je následně potřeba kompletně zrekonstruovat všechny poškozené zuby pomocí keramických korunek nebo overlayí a většinou i zrekonstruovat výšku skusu, která je díky úbytku tkání zubů nižší.

Abfrakce

Abfrakce jsou defekty v krčkové oblasti zubu, které nezpůsobil zubní kaz. Působením opakované, cyklické zátěže příčně na osu zubu dochází k mikro – ohýbání zubu v oblasti jeho krčku a k mechanickému porušování vazeb ve sklovině. Důsledkem je “vylomení” části skloviny nebo až dentinu. Nepřiměřenou zátěž a tlak může způsobovat například žvýkání. Nejčastějším důvodem abfrakce jsou:

  • vada skusu (ortodontická vada)
  • přetěžování zubů díky ztrátě důležitých zubů – stoliček
  • parafunkce jako skřípání nebo zatínání zubů (např. u sportovců)
  • horizontální technika čištění zubů
  • přílišné tlačení na zubní kartáček.

řešení:

Pokud defekt krčku zubu nečiní estetické problémy a pacient jej zvládá dobře čistit, není stav potřeba řešit. V případě, že defekt představuje estetický problém (například u předních zubů), lze jej chirurgicky zcela nebo částečně překrýt dásní pomocí plastické operace. Pokud je defekt tak hluboký, že jej již nelze „učistit“, lze jej vyplnit kompozitní materiálem zubní výplně, zhotovit na zub fasetu nebo korunku. Před jakýmkoliv ošetřením je vždy potřeba důsledně nalézt příčinu vzniku krčkového defektu a odstranit ji. Jinak problém vždy vznikne znovu.

Vrozené a vývojové vady

    • hypoplazie (neúplný vývin) skloviny
    • hypomineralizace skloviny – ztráta minerálů v sklovině pod její povrchem, který není narušený (jeví se jako bíle až nažloutlé skvrny)
    • dysplazie skloviny – změny tvaru, kvality i barvy způsobené například fluorózou (nadměrný systémový příjem fluoridu), tetracyklínovými antibiotikami, při fetální erytroblastóze (hemolytická nemoc způsobena inkompatibilitou Rh-systému) a dědičné poruchy amelogenesis imperfecta a dentinogenesis imperfecta

, u kterých mnohdy chybí kompletně celá sklovina zubu.

řešení:

Vždy je potřeba individuální přístup, který zohledňuje množství faktorů. Někdy stačí zlepšit hygienu dutiny ústní, změnit stravovací návyky. Někdy je k opravě zubu vhodná fotokompozitní dostavba, v některých případech musíme zub ošetřit korunkou. Keramické korunky lze dnes zhotovit velmi efektivní CAD-CAM technologií v průběhu jednotek hodin CEREC celokeramická korunka / faseta.

Všechny tyto změny a defekty na povrchu zubu jsou bohužel nevratné. Důležitá je proto prevence vzniku, včasné odhalení příčin vzniku a jejich vyloučení. Teprve po odhalení všech příčin (nejčastější jsou totiž jejich kombinace) a jejich eliminaci (pokud nejde o vrozené nebo vývojové vady) lze vybrat správný způsob ošetření s co nejdelším terapeutickým účinkem. A to samozřejmě vyžaduje spolupráci.

Naši odborníci ve Studiu jsou Vám k dispozici, aby Vám pomohli vyřešit problémy se zubní abrazí, atricí, erozí či vrozenými vývojovými vadami. Pečujte o své zuby správně a udržte je zdravé na dlouhá léta!

Tento odborný příspěvek pro Vás připravila Bc. Katarína Struháriková a odborný tým Studia 32

Zanechte komentář

Pod Sychrovem I 83

101 00 Praha 10 Michle

+420 271 751 631

Objednejte se již dnes!

Ordinační doba

PO-ČT 8-17, PÁ 8-12

Napiště nám

recepce@studio32.cz
css.php