Mikroskopická stomatologie je moderní obor zubního lékařství, při kterém se k vyšetření i ošetření pacienta používá operační mikroskop. Ošetřované zuby či zubní struktury jsou příliš malé a technologie výkonů příliš složitá na to, aby oko lékaře zvládlo vnímat veškeré detaily.
Mikroskopická stomatologie
Ošetřované zuby či zubní struktury jsou příliš malé a technologie výkonů příliš složitá na to, aby oko lékaře zvládlo vnímat veškeré detaily.
Pomocí optické pomůcky - operačního mikroskopu - si ošetřující lékař či dentální hygienistka „zvětší“ ošetřované zuby.
Naše pracoviště je jedno z velmi mála v ČR, ale i v Evropě, kde jsou ošetření i vyšetření prováděna u všech lékařů a dentální hygienistky pod operačním mikroskopem. Všechny ordinace jsou vybaveny mikroskopy německé firmy Kaps, případně ZEISS. Tyto přístroje zajišťují špičkovou optiku a kvalitu s více než 30 letou zkušeností.
Operační mikroskop nám při vyšetření umožňuje zjistit spáry u nedokonale zhotovených výplní či počínající kazy, pomůže při diagnostice onemocnění dásní. Je neocenitelný při ošetření vnitřního prostoru zubu. Mikrochirurgický přístup výrazně omezuje pooperační obtíže. Také nám umožní detailní kontrolu práce.
Výhody použití mikroskopu při jednotlivých výkonech
Vyšetření chrupu
Výplně
Ošetření kořenových kanálků zubů – endodoncie
Chirurgické výkony (implantologie, sinus lift, augmentace, parodontologická chirurgie)
Protetika
Dentální hygiena
Proč by měl stomatolog používat operační mikroskop?
Těžko byste našli pracoviště očního lékařství, neurochirurgie, cévní chirurgie, kardiochirurgie, ale i plastické chirurgie, kde by lékař při výkonech nepoužíval operační mikroskop či jinou kvalitní optickou pomůcku. V uvedených oborech je to zcela samozřejmé. Důvod je vždy stejný. Operované tkáně či struktury jsou příliš malé, technologie operace příliš složitá na to, aby oko operatéra zvládlo vnímat veškeré detaily. Proto je nezbytné, aby si ošetřující lékař „zvětšil“ operované tkáně pomocí optické pomůcky – operačního mikroskopu.
V zubním lékařství léčíme zuby, které mají pro lidské oko velmi malé rozměry. Vždyť průměr korunky stoliček, tedy nejmohutnějších zubů, dosahuje 8 mm. Navíc na zubu a hlavně v zubu jsou další struktury, které jsou pro lidské oko, které není opatřeno optickou pomůckou, zcela nerozeznatelné. Většinou se tedy veškerá práce zubního lékaře děje v podstatě „na slepo“, pouze na základě zkušeností.
Při ošetření kořenových kanálků zubu musíme ošetřit struktury, které mají rozměry od 0,1 mm do 0,5 mm. Při výrobě plomby nebo korunky musíme vnímat a kontrolovat rozměry v řádu mikrometrů, tedy menší než je šířka lidského vlasu. Pokud nejsou tyto rozměry respektovány a je pracováno„na slepo“, úspěšnost ošetření je velmi malá (50-60%). Totéž platí o chirurgických výkonech v dutině ústní.
Naopak při použití mikrochirurgického přístupu, tedy práce pod operačním mikroskopem, dosahujeme podstatně vyšší úspěšnosti ošetření (98-99%), v případě chirurgických výkonů pak daleko menších nebo žádných pooperačních potíží (otok, bolestivost) a daleko rychlejšího zhojení (48 hodin). Výsledkem je minimální zatížení pacienta a záruka dlouhodobé životnosti a prognózy ošetřených zubů.