Na našem pracovišti používáme v maximální míře jednorázové ochranné pomůcky, nejnovější hygienické a sterilizační programy a přístroje.
Zirc systém
Je soubor barevně odlišených boxů a tácků. Do nich se připravují všechny materiály a nástroje pro konkrétní typ výkonu. Pro každého pacienta jsou tak připraveny sterilní nástroje.
Systém je vyrobený z plastu s antibakteriální úpravou Microban®, která je patentována firmou Zirc.
Nejmodernější stomatologické soupravy A-DEC
Firma A-DEC International (USA) patří k předním výrobcům stomatologického zařízení (tzv. „křesel“). Pro vyloučení možnosti přenosu infekce jsou soupravy vybaveny systémy pro zabránění retrakce chladící kapaliny, samostatným okruhem chlazení s úpravnou vody, systémem autodezinfekce vodního chlazení koncovek a speciálním antimikrobiálním povrchem uvnitř vodních hadiček.
To vše přispívá k zajištění nekompromisních hygienických standardů a tím k ochraně Vašeho zdraví.
Sterilizátor Melag
Chceme mít absolutní jistotu, že nemůže dojít k přenosu infekce. Proto se na našem pracovišti při ochraně zdraví pacientů i zdravotnického personálu spoléháme na německou sterilizační techniku Melag.
Díky spolehlivosti a záruce kvality společně s nejvyšším možným bezpečnostním standardem patří k předním světovým společnostem vyrábějících sterilizační vybavení. Sterilizační přístroje Melag dokáží jako jedny z mála zamezit též přenosu prionů (BSE).
Jednorázové použití endodontických nástrojů
Jako specializované endodontické pracoviště používáme všechny endodontické nástroje jednorázově. Tím je zajištěna nekompromisní hygiena, ale i bezpečnost výkonu (omezení zalomení nástroje díky opotřebení). V některých státech EU je používání endodontických nástrojů jednorázově nařízeno zákonem. V ČR bohužel zatím ne.
Sterilní stomatologické násadce pro každého pacienta
Jedním z nejvíce problematických kroků k zamezení přenosu infekce mezi pacienty je manipulace s tzv. stomatologickými kolínky či násadci.
Stomatologická kolínka (násadce) jsou nástroje, které přenášejí rotační pohyb z mikromotoru („vrtačky“) na zubní vrtáček. Protože jsou to nástroje s velmi přesnými převody a ložisky, jejich cena je vysoká.
Dezinfekce těchto nástrojů se většinou omezuje na dezinfekci jejich povrchu. Prvním důvodem je to, že dezinfekční prostředky působí na přesné převody a ložiska agresivně a limitují tak dobu životnosti těchto drahých nástrojů. Druhým důvodem je nutnost rychlé přípravy mezi jednotlivými pacienty.
Na našem pracovišti jsme investovali do rozsáhlého parku těchto násadců a přístrojů k jejich údržbě. Můžeme zajistit průběžnou sterilizaci rotačních nástrojů mezi pacienty – tj. pro každého pacienta je připraven sterilní násadec.
Ač je tento postup v řadě západních zemí standardem, v ČR bohužel zatím není zvykem. V diskuzi je ale změna zákona, která by používání sterilních stomatologických násadců uzákonila jako nutnost.
Jsme rádi, že můžeme být o krok napřed a zajistit maximální hygienické standardy tak, jak je vnímáme z lékařského pohledu my a ne tak, jak je „řeší“ nepružná legislativa.