Krásný zářivý úsměv je pro většinu z nás vizitkou úspěchu. Svým úsměvem děláme reklamu sami sobě, je odrazem našeho životního komfortu a spokojenosti. A k úsměvu neodmyslitelně patří krásné a bílé zuby.
Avšak ne každý je spokojen s přirozenou barvou svých zubů. Pak můžeme ve většině případů doporučit bělení zubů. Pro celkovou estetiku je rozhodující barva předních zubů horní čelisti. Proto se bělení týká většinou pouze těchto zubů.
Jak bělení zubů probíhá?
Na našem pracovišti používáme šetrnou ale velmi účinnou metodu bělení. Pro perfektní výsledek kombinujeme dvě metody - domácí a ordinační bělení.
Základem je vyšetření a konzultace. Následuje zhotovení speciálních nosičů, do kterých se nanáší bělící gel.
Při druhé návštěvě ordinace je zahájena fáze domácího bělení. Dentální hygienistka či zubní lékař Vám vysvětlí, jak s nosičem pracovat. Bělení pak probíhá doma po dobu dvou týdnů. Používají se méně koncentrované přípravky, takže bělení je ještě šetrnější.
Poté následuje ordinační dobělení, které efekt podtrhne. To probíhá v jedné návštěvě přímo na křesle v ordinaci.
Jak dlouho efekt vybělení vydrží?
Po prvním vybělení se doporučuje udržovací péče, kdy se jednou za pár měsíců nasadí znovu nosiče s bělícím gelem na jednu noc. Výsledek je pak trvalý a dlouhodobý.
Na co si dát pozor?
Některá pracoviště provádí bělení zubů paušálně všem pacientům, kteří o to požádají, aniž by dbali na stav jejich chrupu. V případě, že trpíte zánětem dásní, parodontózou nebo máte zubní kazy, nelze bělení zubů provádět. Lékař musí detailně znát stav Vašich zubů a dásní. Objednají-li Vás tedy na nějakém pracovišti na bělení zubů bez předchozí prohlídky, je to krajně podezdřelé. Často Vám také neposkytnou úplné informace ohledně nutnosti předělání stávajících výplní a korunek, které bělením barvu nezmění. Před bělením je také nutné odstranit zubní kámen a plak.
Je možné vybělit každý chrup nebo existují nějaká omezení?
O omezeních z hlediska medicínského jsme již mluvili výše. Dále by na předních bělených zubech neměly být výplně (plomby) nebo korunky. Zatímco zub se vybělí, výplň či korunka nikoliv. V případě, že máte na předních zubech výplně, bude nutné po bělení zhotovit nové. Vše musí časově navazovat, abychom zajistili estetiku Vašeho chrupu.
V mnoha případech, kdy je zub opatřen rozsáhlou výplní, je pro změnu barvy zubu lepší zhotovit celokeramickou korunku nebo fasetu, které mohou upravit i tvar zubu.
Před bělením musí být chrup kompletně spraven, to zajistí lékař. Také musí být odstraněn veškerý zubní kámen a pigmentace. O to se postará naše dentální hygienistka pomocí ultrazvuku a techniky Airflow (opískování zubů měkkým, jemným práškem s vodou).
Fungují také bělící pasty a domácí bělící sety?
Bělící pasty jsou vhodné jako podpůrný doplněk po profesionálním bělení. Ani velmi kvalitní pastou nelze dosáhnout výrazné změny barvy chrupu. Obvykle obsahují abrazivní částice, jejichž použití není doporučováno dlouhodobě. Nevěřte reklamám, které to slibují. Výraznou (viditelnou) změnu barvy chrupu může zajistit jen bělení profesionální.
Domácí bělící soupravy obvykle obsahují účinnou látku a nosič, do kterého se přípravek aplikuje. Nosič se pak na několik hodin nasadí na zuby. Princip je v tom, že nosič musí přesně odpovídat tvaru Vašich zubů, aby nedošlo k aplikaci účinné látky na dásně, nebo k naředění a vyplavení slinami. To není možné zajistit, jestliže koupíte prefabrikovaný (univerzální nosič). Správný nosič je vyroben individuálně (na modelu Vašich zubů na základě otisku). Domácí bělící sety zakoupené individuálně proto nemůžeme doporučit. Bezpečně a účinně je možné bělit zuby jen pod dohledem lékaře nebo hygienistky.
Domácí bělení zubů
Jestliže jste se rozhodli použít unifikované domácí bělící sady s nosiči zakoupené přes internet nebo v lékárnách, důrazně doporučujeme nejdříve konzultovat...
Bělení zubů v ordinaci
Na našem pracovišti používáme šetrnou ale velmi účinnou metodu kombinace domácího a ordinačního bělení. Námi používané přípravky mají vysoce efektivní složení, jež...