Regál se zubními pastami se zdá být čím dál delší. S tolika možnostmi může být výběr té správné pro Vaše zuby docela náročný. Proto Vám rádi představíme různé typy zubních past a pomůžeme Vám vybrat tu nejlepší pro Vaše potřeby a ústní zdraví.
- Léčebné zubní pasty
- Zubní pasty pro citlivé zuby
- Zubní pasty k péči o dásně
- Bělící zubní pasty
- Zubní pasty pro děti
Při výběru zubní pasty je důležité vyjasnit si, jaké máte od zubní pasty očekávaní. Odrazovým můstkem mohou být potíže, které nás v souvislosti s ústním zdravým trápí. Zubní pasta může posloužit také jako prevence před nimi.
Léčebné zubní pasty
klasické pasty s fluoridem
- anorganického původu (např. fluorid sodný a monofluorfosforečnan sodný), který působí jenom po dobu čištění zubů
- organického původu (aminfluorid), který se váže na všechny povrchy a uvolňuje se během dne. Například zubní pasta Elmex.
remineralizační efektivnější pasty
Tyto pasty jsou navrženy tak, aby posilovaly zubní tkáň v místech demineralizace. Demineralizace je proces uvolňování iontů minerálů (zejména vápníku a fosfátů) z tvrdých zubních tkání jako je zubní sklovina, zubovina neboli dentin a zubní cement. Jde o děj, kdy jsou ze struktury tvrdých zubních tkání vytrhávány krystaly minerálu hydroxyapatitu v důsledku působení kyselin.
Remineralizační pasty zároveň zuby posilňují a preventivně je tak chrání před vznikem zubního kazu.
- s nano – hydroxyapatitem – minerál podobný tomu, ze kterého je tvořená zubní sklovina – pasty řady Be You od Curaproxu, Apacare, Apagard, Biorepair a další.
- s vápníkem a fosfátem – komplex CPP-ACP který se snadno váže na potřebné místo a snižuje přilnavost bakterií v plaku. Nejznámější je pasta GC MI Paste Plus.
- s fluoridem a vápníkem – funkční komplex F-ACP, který napomáhá tvorbě odolného fluorapatitu (nejodolnější sloučenina minerálu v zubní sklovině vůči nízkému pH). Například zubní pasta Curasept Biosmalto caries and erosion,
- s bioaktivním sklem – Novamin, který uvolňuje ionty vápniku a fosfátu. Např. zubní pasty od Sensodyne.
- s argininem – pasty od Elmexu, Biomed calcimax.
Nezapomeňte, že aby pasta správně a dostatečně účinkovala, potřebuje v ústech působit co nejdelší dobu. Proto je vhodné pastu nevyplachovat nebo ji přímo na zuby mazat jako krém po vyčištění.
Zubní pasty pro citlivé zuby
Většina remineralizačních zubních past pomáhá navázáním částic a minerálů na povrch zubu i při citlivosti zubů, tudíž jejich používáním se chráníte před výraznou citlivostí také. Ovšem pasty specializované přímo na úlevu od bolesti obvykle fungují efektivněji.
Pasty pro rychlou úlevu – Elmex Professional Sensitive, Sensodyne Rapid, Colgate Pro Relief.
Zubní pasty k péči o dásně
Tyto speciálně navržené pasty pro zlepšení zdraví dásní mohou obsahovat:
- složky napomáhající k hojení (aktivní kyslík, aloe vera, vit. E, provitamín B5,…)
- antibakteriální složky (chlorhexidin diglukonát, cetylpyridinium chlorid,…)
- adstringentní složky (aluminiumlaktat, aluminiumfluorid)
- enzymy, které pomáhají bojovat proti zánětům a onemocněním dásní (Enzymel, Curaprox PerioPlus, BlueM, Parodontax, GUM Paroex, Meridol, Lacalut aktiv, …)
Pasty s obsahem chlorhexidin diglukonátu se vzhledem k zabarvování zubů obecně doporučují ke krátkodobému používání. Avšak díky systému ADS (antidiscoloration systém) jsou k dispozici i pasty k dlouhodobému použití.
Bělící zubní pasty
Bělící zubní pasty slouží hlavně k odstranění a redukci povrchového zabarvení zubů. Neřeší přímo barvu nebo odstín zubů čili vnitřní zabarvení. Bělení zubů – tzv. bleaching smí vykonávat pouze zubní lékař nebo dentální hygienista/hygienistka.
Bělící zubní pasty čistí zuby od plaku a povrchových pigmentových skvrn, které se konzumací barevných nápojů a jídel (čaj, káva, červené víno, sójová omáčka, kari, čokoláda, …) a používáním tabákových výrobků postupně vychytávají na povrchu zubů nebo jejich náhrad.
Používáním jsou zuby čistější, jasnější, mají více lesku a opticky tak zesvětlají. Ideální je začít hned po absolvování profesionálního čištění na dentální hygieně .
Dle mechanizmu a složení jsou známe bělící pasty:
- s peroxidem – obsahují peroxid vodíku nebo karbamid peroxid. Díky oxidaci rozkládají molekuly pigmentů. Jde například o pasty od značky Crest, Curasept Luxury gold, Curaspet Luxury Black.
- s mikročásticemi – obsahují abrazivní částice, které mechanicky odstraňují povrchové skvrny a plak. U abrazivních past se nedoporučuje dlouhodobé používání. Např. pasty Opalescence a také Crest.
- s aktivním uhlím – využívá kombinaci adsorpce a jemného abrazivního čištění. Např. černé pasty Curasept Luxury Black, Curaprox Black is White, Marvis,
- s modrými pigmenty – modré pigmenty neutralizují žlutý odstín zubů a opticky je dělají bělejšími. Signal White Now,
- s enzymy – enzymy jako je papain a bromelain urychlují rozkládání pigmentových skvrn a strukturu zubního povlaku. Enzymatické pasty jako řada Be You od Curaprox, Swiss Dent Extreme, Enzymel Parodont.
Pasty pro speciální požadavky
Na výběr pasty mají mnohokrát vliv i alergie, intolerance, nebo speciální požadavky jako jsou preference přírodních nebo ekologických variant.
Zubní pasty bez SLS
Laurylsulfát sodný je běžnou složkou v zubních pastách, která má pěnivé a čistící schopnosti. Pro někoho může mít SLS dráždivé účinky a způsobovat tak citlivé sliznice, afty nebo sucho v ústech. Právě pro tyto případy je vhodná pasty bez pěnivé složky. Tyto pasty jsou zároveň vhodné i pro uživatele elektrických kartáčků.
Např. Curaprox Enzycal, Curaprox Perioplus, Enzymel Parodont, Elmex sensitive professional, Biomed Calcimax
Zubní pasty bez fluóru
I když hraje fluor v složení pasty významní roli v prevenci proti kazu a proti demineralizacím, může se u někoho objevit intolerance a přecitlivělost na tento minerál. V tom případě jsou ideální remineralizační pasty s funkční technologií bez fluóru jako GC Tooth Mousse, Biorepaire, Curaprox Enzycal zero, Curasept ECOBio a Swissdent regeneration cream.
Zubní pasty bez mentolu
Pro osoby, které jsou alergické na mentol (nebo jeho chuť nesnesou), jsou tu pasty bez mentolu. Curaprox Enzycal, Curasept ECOBio nebo Herbadent original.
Enzymatické zubní pasty
Tyto pasty fungují na základě využití enzymů, které pomáhají rozkládat zubní plak a udržovat ústní hygienu. Na rozdíl od tradičních zubních past, které často spoléhají na mechanické abrazivní složky k odstranění plaku, enzymatické pasty využívají biochemické procesy.
Enzym je speciální typ proteinu (např. papain získávaný z papáje nebo bromelain z ananasu), který v těle funguje jako „katalyzátor“. To znamená, že urychluje chemické reakce. Tyto pasty díky enzymům pomáhají rozkládat zubní povlak a pigmentové skvrny, podporují hojení sliznic a dásní, usnadňují čištění a zároveň nedráždí sliznice.
Jde např. o Enzymel Parodont a Enzymel Intensive 35, pasty řady Curaprox Enzycal a Be You, SwissDent Extreme.
přírodní zubní pasty
Přírodní zubní pasty obsahují vápník z mořských řas nebo hlíny. Podporují remineralizaci bez použití syntetických chemikálií. Např. Biomed calcimax.
Zubní pasty pro děti
Samostatnou řadu past tvoří zubní pasty pro děti. Liší se hlavně koncentrací fluoridu (to hlavně kvůli schopnosti/neschopnosti plivat), pak texturou, která je obvykle jemnější a velkým sortimentem příchutí, od ovoce po vanilku a skořici nebo příchuť žvýkačky, zřídkakdy mentolu.
Pasty pro děti dělíme do 3 skupin:
- Pasty pro děti do 2 let – nízký obsah fluoridů (250-500ppm) nebo úplně bez fluoridu,
- Pasty pro děti od 2 do 6 let – obsah fluoridu do 1000ppm
- Pasty pro děti od 6 let a víc – obsah fluoridu 1450ppm, podobně jako pasty pro dospělé, hlavně pro ochranu nově prořezávajících trvalých zubů.
Nezapomeňte, že výběr zubní pasty je sice důležitou součástí dentální hygieny, ale důležitější je správná technika. Tu s Vámi ve Studiu 32 ráda nacvičí naše dentální hygienistka.